Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 21 janarin

Dëborë dhe përsëri mot i ftohtë

Foto: Pixabay

Një front i ftohtë do të kalojë përmes vendit ditën e premte. Në pjesën më të madhe të Bullgarisë do të bjerë borë, në disa vende në ultësira reshja do të jetë e përzier me shi. Pasdite nga veriperëndimi vranësirat do të fillojnë të çahen dhe të zvogëlohen. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin nga minus 3 deri në 2 °C, në Sofje rreth minus 1. Maksimumi do të arrijë nga 0 deri në 5 °C, për Sofjen rreth zero.

Në male do të bjerë borë. Në mbrëmje reshjet do të pushojnë dhe vranësirat do të çahen. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë veriperëndimore. Në një lartësi prej 1200 m temperatura maksimale do të jetë minus 4 °, në 2000 m deri në minus 9.

Të shtunën do të bjerë borë vetëm mbi Ballkan, por të ftohtët do të intensifikohen.

Më shumë nga rubrika

6 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

316 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 216 më shumë se një ditë më parë. Më shumë se 2/3 e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 4.56 për qind e 6917 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit..

botuar më 22-05-26 9.27.PD
Kirill Petkov

Në Davos, kryeministri bullgar kritikoi varësinë e Evropës nga Rusia

Lufta në Ukrainë na gjeti në zemër të shumë krizave sepse e kemi lejuar veten të jemi të varur nga Rusia, tha Kryeministri Kirilll Petkov në një panel në Forumin Ekonomik Botëror në Davos. Petkov shtoi se “ne nuk mund t’i përgjigjemi luftës ashtu..

botuar më 22-05-26 9.16.PD

Parashikimi i motit për 26 majin

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet - 14 gradë. Gjatë ditës moti do të jetë me diell. Pasdite do të ketë vranësira vende-vende në Bullgarinë Lindore dhe në zonat malore do të ketë reshje shiu dhe..

botuar më 22-05-25 8.35.MD