Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ekspedita bullgare është tashmë në Antarktidë

Foto: Facebook /@BulgarianAntarcticInstitute

Grupi i dytë i Ekspeditës së 30-të bullgare antarktike ndodhet tashmë në bazën bullgare “Shën Klementi i Ohrit ”në kontinentin e akullit. Këtë e ka bërë të ditur në profilin e vet në Facebook njëri prej eksploruesve polar Emill Ivanov.

11 eksploruesit polarë u larguan nga Bullgaria më 9 janar, u vendosën në karantinë të detyrueshme 10-ditore në portin kilian të Punta Arenas dhe pas skadimit të saj vazhduan rrugën për në bazën bullgare në ishullin Livingston. Grupi i dytë i antarktikëve bullgarë do të punojë mbi 7 projekte shkencore, njëri prej të cilëve do të përfshijë eksplorues polare spanjollë.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria këmbënguli në KE për sasitë e vaksinave kundër Covid sipas nevojave të vendit

Ministria e Shëndetësisë i ka dërguar një letër Komisionit Evropian ku kërkon marrjen e sasive të vaksinave kundër Covid-19 të përshtatura për nevojat e popullsisë. Ministria këmbëngul se shtetet duhet të jenë në gjendje të blejnë sasitë që u..

botuar më 22-05-19 4.06.MD
Observatori Kombëtar Astronomik “Nikollaj Kopernik” në Varnë

Planetarium digjital me softuer amerikano-rus në Varna

Një planetarium i ri digjital me softuer amerikano-rus u demonstrua në Observatorin Kombëtar Astronomik “Nikollaj Kopernik” në Varna përpara gazetarëve dhe nxënësve të klasës së parë, njoftoi BNR Varna. Turistët dhe nxënësit do të kenë..

botuar më 22-05-19 3.10.MD
Presidenti Rumen Radev

Para 24 majit, Presidenti dorëzoi çmime shtetërore

Presidenti Rumen Radev ndau çmime të larta shtetërore për figurat e kulturës. Tradicionalisht, kjo ndodh para 24 majit - Ditës së Vëllezërve të Shenjtë Kiril dhe Metodi, alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe të letërsisë sllave. Me..

botuar më 22-05-19 1.26.MD