Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveritë e Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut do të takohen sot në Sofje

Foto: BGNES

Qeveritë e Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut do të takohen sot në rezidencën “Bojana” në Sofje. Sipas programit, kryeministrat Kirill Petkov dhe Dimitër Kovaçevski do të bisedojnë së më sy. Do të takohen edhe katër grupet e punës në fushën e ekonomisë, transportit, bashkëpunimit evropian dhe kulturës, do të mbahet një takim i bashkëkryetarëve të Komisionit të Përbashkët për Çështjet Historike dhe Arsimore dhe do të nënshkruhen dokumentet dypalëshe. Dimitër Kovaçevski do të takohet edhe me presidentin Rumen Radev.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit per 18 majin

Një front i ftohtë do të kalojë në vend. Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet 15 gradë. Gjatë ditës në shumë vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Ka kushte për reshje të konsiderueshme lokale..

botuar më 22-05-17 8.35.MD

Medalje të arta për Bullgarinë nga Olimpiada Evropiane në Shkenca Eksperimentale

Nxënësit në klasat e 10-ta dhe të 11-ta në Gjimnazin Kombëtar të Shkencave Natyrore dhe Matematikës dhe në Gjimnazin Matematikor të Sofjes fituan tri medalje të arta në Olimpiadën Evropiane të Shkencave Eksperimentale në Hradec Králové, Republika..

botuar më 22-05-17 8.01.MD
Dragomir Zakov

Detajet për ndihmën e Bullgarisë për Ukrainën janë duke u sqaruar

Ministri i Mbrojtjes Dragomir Zakov diskutoi me homologun e tij italian Lorenzo Guerini nevojën e sigurimit të përkohshëm të gjuajtësve për Forcat Ajrore Bullgare deri në mbërritjen e aeroplanëve të porositur F-16. Këtë e bëri të ditur ministri..

botuar më 22-05-17 7.42.MD