Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria mbetet ndër vendet më të korruptuara në BE

Foto: архив

Investimet e huaja janë ulur me 50% në vitin 2021, tha për BNR Kalin Sllavov, drejtor ekzekutiv i OJQ-së “Transparencë pa kufij”. Para shpalljes së Indeksit Ndërkombëtar të Perceptimit të Korrupsionit 2021, ai theksoi se ky është një tregues i qartë i trendit në vend.

“Tendenca është kthyer mbrapsht dhe tregon një nga vlerat më të ulëta historike që kemi pasur”, tha Slavov. Sipas tij, situata mund të shpjegohet me sundimin e gjatë të qeverive të përkohshme dhe me pandeminë.

Në një shkallë nga 0 në 100, ku 0 është niveli më i lartë i korrupsionit, indeksi mesatar për BE është 64, ndërsa në Bullgari ai është 42. “Po jemi në fund. “Vetëm Hungaria është përpara nesh”, theksoi Sllavov.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 20 majin

Të premten temperaturat minimale do të jenë nga 6 deri në 9°, në kryeqytet - 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara. Do të jetë pothuajse e qetë. Temperaturat maksimale do të arrijnë 23° – 29°. Në Sofje – deri në 23°...

botuar më 22-05-19 8.30.MD

Parlamenti Evropian bëri thirrje për pajtim midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Parlamenti Evropian miratoi dy raporte që i bëjnë thirrje Këshillit të BE-së të fillojë bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë pa vonesë, veçanërisht në kontekstin e pushtimit rus të Ukrainës. Raporti për Maqedoninë e Veriut vë..

rinovuar më 22-05-19 7.56.MD
Aleksandër Nikollov

Ngrohja dhe uji i ngrohtë mund të shtrenjtohen me disa dhjetëra për qind nga korriku

Ministri i Energjisë Aleksandër Nikollov pranoi se ngrohja dhe uji i ngrohtë mund të shtrenjtohen me disa dhjetëra për qind nga korriku. Para Komisionit Parlamentar të Energjetikës, ai tha se do të merret një vendim përfundimtar i rregullatorit, si..

botuar më 22-05-19 7.47.MD