Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ka rifilluar dialogu midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut

Ministrja Teodora Gençovska
Foto: BGNES

Ministritë e Jashtme të dy vendeve, si koordinatorë të procesit të afrimit dhe rifillimit të dialogut ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, kanë zgjeruar hapësirën e diskutimeve. Në një konferencë në Ministrinë e Punëve të Jashtme Ministrja e Punëve të Jashtme Teodora Gençovska shprehu shpresën se do të arrihen rezultate konkrete.

Ministrja Gençovska komentoi edhe situatën rreth Ukrainës dhe shtoi se Bullgaria i ka ofruar Maqedonisë së Veriut që në rast nevoje të evakuojë ekipin e Ambasadës së saj në Ukrainë së bashku me diplomatët bullgarë. Sipas saj, vendi ynë ka rinovuar edhe propozimin për mbrojtjen e hapësirës ajrore të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Më shumë nga rubrika

6 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

316 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 216 më shumë se një ditë më parë. Më shumë se 2/3 e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 4.56 për qind e 6917 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit..

botuar më 22-05-26 9.27.PD
Kirill Petkov

Në Davos, kryeministri bullgar kritikoi varësinë e Evropës nga Rusia

Lufta në Ukrainë na gjeti në zemër të shumë krizave sepse e kemi lejuar veten të jemi të varur nga Rusia, tha Kryeministri Kirilll Petkov në një panel në Forumin Ekonomik Botëror në Davos. Petkov shtoi se “ne nuk mund t’i përgjigjemi luftës ashtu..

botuar më 22-05-26 9.16.PD

Parashikimi i motit për 26 majin

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet - 14 gradë. Gjatë ditës moti do të jetë me diell. Pasdite do të ketë vranësira vende-vende në Bullgarinë Lindore dhe në zonat malore do të ketë reshje shiu dhe..

botuar më 22-05-25 8.35.MD