Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Eurodeputetët janë të hutuar nga reformat e propozuara në drejtësi

Foto: Ani Petrova, BNR

Eurodeputetët e Grupit të Monitorimit janë seriozisht të shqetësuar për "luftën e qeverisë bullgare kundër prokurorisë", tha korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova.

Është kërkuar shpjegim për deklaratat publike të kryeministrit Kirill Petkov se “roli ynë është të vendosim njerëz në prokurori dhe në komisionin kundër korrupsionit”. Ata këmbëngulin të shpjegojnë se çfarë pritet nga mbyllja e përshpejtuar e gjykatave dhe prokurorisë së specializuar, cilat janë garancitë që nuk do të mbyllen proceset gjyqësore ndaj oligarkëve me interesa të mëdha ekonomike.

Prokurori i Përgjithshëm duhet të përgjigjet se përse i është mohuar mbrojtja një dëshmitari kyç në hetimin e korrupsionit në ndërtimin e autostradës "Hemus".

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 25 majin

Gjatë natës së 24 duke u gdhirë 25 maj mbi Bullgarinë Perëndimore shiu do të pushojë dhe retë do të çahen e do të pakësohen. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave dhe në disa vende reshje të dobëta..

botuar më 22-05-24 7.20.MD

Nënpresidentja festoi 24 majin me bullgarët e Bosilegradit

Bullgarët në Bosilegradin të Serbisë po kërkojnë ndihmë nga autoritetet bullgare për të zgjidhur problemet e tyre. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës së Nënpresidentes Ilijana Jotova në Bosilegrad. Atje ajo mori pjesë në festimin e 24 majit, njoftoi..

botuar më 22-05-24 6.39.MD

KE përsëri bëri thirrje për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Komisioni Evropian përsëriti thirrjen e tij ndaj Këshillit të Bashkimit Evropian që të vendosë për pranimin e Bullgarisë, Rumanisë dhe Kroacisë në zonën Shengen. Komisioni konsideron se të tre vendet plotësojnë kriteret e nevojshme. Kështu thuhet..

botuar më 22-05-24 5.36.MD