Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Frymë” – një tregim me vazhdim

Foto: YouTube

“Frymë” është një nga këngët më të reja në repertorin e këngëtarit Orlin Goranov. Tekstin e krijoi Krasimir Trifonov, ndërsa autor i muzikës dhe aranzhimit është Svetosllav Loboshki.

Premiera e këngës “Frymë” ishte Ditën e Ungjillëzimit që bie më 25 mars çdo vit. “Frymë” është një vazhdim origjinal i këngës “Tuneli i vetmisë” po kështu në interpretim të këngëtarit të dashur të brezave të tëra bullgarësh Orlin Goranov. “Një tregim me vazhdim” janë edhe videot pranë dy këngëve të krijuara nga ekipi i krijuesit të njohur Igor Markovski. “Frymë” ka titra bullgarisht - si pjesë e iniciativës për akses më të madh të muzikës bullgare për njerëzit me probleme në të dëgjuarin.

Përpilues: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Debutim i sopranos Sonja Jonçeva në Japoni nën drejtimin e Najden Todorov

Më 2 korrik në skenën e sallës prestigjioze “Bunka Kajkan” në Tokio do të debutojë sopranoja bullgare me famë botërore Sonja Jonçeva . Arie të operave nga Vinçenco Belini, Xhuzepe Verdi dhe Xhakomo Puçini do të tingëllojnë nën drejtimin e..

botuar më 22-07-02 7.25.PD
Ljudmill Krumov dhe The Small Bulgarian Folk Jazz Orchestra

“Përplasja kulturore…” – një udhëtim emocional muzikor nga Danubi deri në Misisipi

"Përplasja kulturore - Nga Danubi deri në Misisipi” - kështu titullohet albumi i ri i Ljudmill Krumovit, i cili ka mbledhur 11 pjesë të tij origjinale. Kitaristi virtuoz është edhe producent i këtij projekti, në të cilin merr pjesë The Small..

botuar më 22-07-01 12.13.MD

Zornica IIlarionova për koncertin e saj me Orkestrën e Filarmonisë të Plevenit nën drejtimin e Jordan Kamxhallovit

Orkestra e filarmonisë e Plevenit është sërish e ftuar në skenën e Sofjes, këtë herë me një koncert në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar “Javët e Muzikës të Sofjes” më 29 qershor.Nën shkopin e dirigjentit Jordan Kamxhallov do të tingëllojnë suita..

botuar më 22-06-29 1.45.MD