Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hiqet kërkesa për udhëtarët nga 10 vende për të paraqitur një certifikatë Covid duke hyrë në Bullgari

Foto: arkiv

Që nga sot, 13 prill, qytetarët që vijnë nga Republika e Maqedonisë së Veriut, Turqia, Rumania, Serbia, Hungaria, Polonia, Republika Çeke, Sllovakia, Izraeli dhe Egjipti nuk do të paraqesin një certifikatë digjitale të BE-së për Covid për vaksinim, sëmundje të kaluar, ose testim, si dhe dokumente të ngjashme që përmbajnë të njëjtat të dhëna, thuhet në një urdhër të Ministrit të Shëndetësisë. Në të theksohet gjithashtu se nuk është e nevojshme që këto dokumente të paraqiten nga trupat e NATO-s që marrin pjesë në stërvitjet ndërkombëtare dhe kontingjenteve shumëkombëshe, si dhe nga civilët që i shoqërojnë.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 8 dhjetorin 2023

Të premten temperaturat minimale do të jenë nga minus 3 deri në 2°, në Sofje minus 1°. Gjatë ditës reshjet do të ndalojnë nga perëndimi, në disa vende reshjet e shiut do të përzihen me borë. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 1 deri në 6°, në..

botuar më 23-12-07 6.29.MD

Komisioni i Mbrojtjes në parlament miratoi dërgimin e komplekseve raketore në Ukrainë

Pas debateve të nxehta, Komisioni Parlamentar për Mbrojtjen mbështeti propozimin që Bullgaria t'i sigurojë Ukrainës komplekset e raketave kundërajrore  që janë jashtë shërbimit dhe nuk nevojiten më. Propozimi i përgatitur nga GERB, PP-DB dhe DPS..

botuar më 23-12-07 5.16.MD

Deputetët ranë dakord për përfundimin e derogimit për naftën ruse

GERB-SDS, PP-DB dhe DPS arritën një marrëveshje për përfundimin e derogimit për naftën ruse. Në një mbledhje të tre formacioneve, propozuesit e dy projekteve, që do të diskutoheshin sot, vendosën tërheqjen e tyre dhe dorëzimin e një vendimi të..

botuar më 23-12-07 4.11.MD