Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vezë të mëdha dekoruan pjesën qendrore të Plovdivit

Foto: Danisllava Vëllkova

Histori të bukura të Pashkëve shkëlqejnë mbi vezë të mëdha, të cilat këtë vit dekoruan zonën e gjelbëruar para Bashkisë së Plovdivit. Me shumë talent dhe frymëzim, modelet me përmasa nga 70 cm deri në 1.20 m janë pikturuar nga maturantët e Shkollës së Lartë Kombëtare të Arteve Skenike dhe Kinematografike në Plovdiv.

Mbi dekorimin e kompletuar tematik këtë vit u vendos tabela “Destinacioni më i mirë evropian” për vitin 2022. Plovdivi e fitoi këtë titull, duke zënë vendin e 4-të në edicionin e 13-të të renditjes prestigjioze të Destinacioneve më të mira evropiane. Pesë të parët kanë të drejtën të përdorin titullin "Destinacioni më i mirë evropian 2022" në të gjitha komunikimet e tyre, paraqitjet në media, faqet e internetit, reklamat.Më shumë nga rubrika

Po rritet interesi i turistëve të huaj për Bullgarinë

Vendi ynë po bëhet gjithnjë e më i njohur dhe i popullarizuar si destinacion, me perspektiva të mira për vitin 2023. Kjo u bë e qartë nga një sërë takimesh dypalëshe të ministrit të turizmit Ilin Dimitrov në kuadër të Samitit Global të Liderëve të..

botuar më 22-11-29 5.22.MD

Treni Sofje-Stamboll në renditjen e Lonely Planet për vitin 2023

Lonely Planet, lideri botëror në botimin e udhëzuesve të udhëtimit, ka përpiluar një listë të udhëtimeve më të mira që mund të bëjmë në vitin 2023. Publikimi ka renditur 30 atraksionet në renditjen e tij vjetore, e cila përfshin pesë kategori:..

botuar më 22-11-28 7.15.PD

Bansko dhe Borovec ofrojnë çmimet më të ulëta për sezonin e dimrit në Evropë

Bullgaria është zyrtarisht vendi më i lirë për ski në Evropë, sipas sondazhit të fundit të Post Office Travel Money, të cituar nga gazeta britanike Daily Mail. Borovec dhe Bansko janë dy vendpushimet më të mira, thekson Daily Mail. “Prisni..

botuar më 22-11-23 11.51.PD