Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qyteti Çiprovci është organizator i festivalit tradicional të qilimave të qytetit

4
Foto: chiprovtsi.bg

Më shumë se 60 zejtarë nga i gjithë vendi marrin pjesë në Festivalin e Qilimit  në qytetin Çiprovci të Bullgarisë Veriperëndimore nga 29 prilli deri më 1 maj, njoftoi Kryetari i bashkisë Pllamen Petkov. Mes tyre ka dhe mjeshtër nga fqinja jonë perëndimore Serbia. Përveç punishteve tradicionale për qilima të Çiprovos, me interes priten dhe vrapimi dhe gara me biçikleta për fëmijët, si dhe koncerti folklorik me fishekzjarrë, që do të mbyllë edicionin e sivjetshëm të festivalit.

Endja e qilimave mbi një bazë pambuku ose tërësisht prej leshi ka qenë një traditë për rajonin që nga shekulli i 17-të.Lënda e parë për produktet e bukura që janë bërë pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, mjeshtrit i kanë siguruar nga tufat e mëdha delesh të rritura në zonë. Më shumë për historinë e punimit të qilimave në këtë krahinë të Bullgarisë do të mësoni nga publikimiHistoria e qilimave të Çiprovcit zbulohet në festival” nga koleksioni i Radio Bullgarisë.

Përpilues: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Galeria

Më shumë nga rubrika

Festa e muzikës bullgare në zemër të Bullgarisë

I vendosur në rrezet e malit të Stara Planinas Qendrore, poshtë majave madhështore Botev dhe Maragidik, qyteti i Aprillci mblodhi këngëtarë, muzikantë dhe ansamble nga Sevlievoja, Plevensko, Svishtovsko, Trojansko, Sofja e të tjera. Ballkani..

botuar më 22-06-30 7.15.PD

Festivali i pare i Bukëve të Ritit pranë Danubit

Më 25 qershor mes rrënojave të kështjellës mesjetare Çerven në afërsi të qytetit Ruse do të mbahet Festivali i Bukës së Ririt, organizuar nga Muzeu Historik Rajonal në qytet. Pjesëmarrësit do të prezantojnë bukë rituale të cilat janë pjesë e pandarë e..

botuar më 22-06-25 9.15.PD

Dita e Enjos - një përrallë e bukur për fuqinë e mrekullueshme të bimëve

Historia e Ditës së Enjos (Enjovden) është si një përrallë e bukur, e cila ka bashkuar fuqinë mrekullibërëse të bimëve, rininë dhe bukurinë që e shoqërojnë festën. Një përrallë të cilës i rikthehemi me kënaqësi çdo vit më 24 qershor, ua tregojmë..

botuar më 22-06-24 5.15.PD