Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Maratona e Varnës nis drejt “horizontit detar” me një numër rekord pjesëmarrësish

Foto: Facebook/@marathonvarna42km

Një numër rekord pjesëmarrësish do të startojnë gjatë kësaj të diele (më 8 maj) në maratonën e atletikës së lehtë në Varna, që është një pjesë nga iniciativa “Vrapimi si një mënyrë jetese”. Fokusi mbi pjesëmarrjen bullgare provokoi një interes të madh ndaj kësaj ngjarjeje, gjë e cila imponoi që të sigurohen numra shtesë për startin. Për pjesëmarrje janë regjistruar mbi 760 atletë, mes të cilëve ka miq nga Anglia, Gjermania, Rumania e të tjera.

Nisja është në orën 9.30 nga sheshi “Nezavisimost” (“Pavarësia”) pranë Operës së Varnës. Së pari nisen pjesëmarrësit në maratonën klasike, pas tyre në çdo pesë minuta do të nisen këta në gjysmë maratonën dhe në fund vrapuesit në 10.5 kilometra.

Atletët do të vrapojnë përsëri mes gjelbërimit të parkut, kurse përpara syve të tyre do të jetë dhe horizonti detar. Prej disa vjetëve traseja është e certifikuar dhe u përgjigjet kërkesave të Federatës Ndërkombëtare të Atletikës. Fituesit e maratonës klasike do të shpërblehen me çmime në para.  Shtesa-bonos do të marrin dhe më të shpejtit në të gjitha vrapimet mes “veteranëve” mbi 45 vjeç.

Iniciativa është e Bashkisë së qytetit Varna, e cila e ktheu maratonën në një nga ngjarjet emblematike pranverore për kryeqytetin tonë detar, kurse starti i ardhshëm nga iniciativa ”Vrapimi si mënyrë jetese” do të jetë më 9 tetor në Sofje.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Bullgarja Sillvija Azdreeva u ngjit në majën Everest

Bullgarja Sillvija Azdreeva nga qyteti Petriç shkeli në majën më të lartë të planetit Everest në një ekspeditë të udhëhequr nga nepalezi Nirmall Purxha, i cili u bë i njohur botërisht për rekordin e tij në ngjitjen më të shpejtë të 14 majave..

botuar më 22-05-16 8.16.MD

Pas 13 vitesh mungesë trofesh, “Levski” fitoi kupën e futbollit të Bullgarisë

Pas 13 vitesh mungesë trofesh, “Levski” fitoi kupën e futbollit të Bullgarisë “Levski” fitoi Kupën e Bullgarisë pasi fitoi në finale ndaj rivalit të madh CSKA Sofje me 1:0. Trofeu është i pari për "blutë" që nga viti 2009 dhe i pari në turneun..

botuar më 22-05-16 11.50.PD
Petër Stojçev

Akoma një rekord në kushte akullore i notarit bullgar Petër Stojçev

Legjenda e notit maratonë Petër Stojçev i shtoi akoma një medalje ari koleksionit të tij të pasur. Bullgari fitoi garën nga kalendari i Federatës Botërore të Notit në Akull në ujërat e Oqeanit Arktik pranë ishullit Svalbard (Norvegji). Stojçev fitoi..

botuar më 22-05-05 1.50.MD