Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Dritat e Sofjes

Me shumë interes për herë të parë në Sofje u mbajt Festivali Ndërkombëtar i Dritave LUNAR. Për katër ditë, të vegjël e të moshuar shijuan instalimet origjinale mbresëlënëse të ndriçimit që transformuan qendrën e qytetit. Më shumë për organizatorët dhe pjesëmarrësit mund të lexoni këtu.

Foto: Petër Ivanov 

Më shumë nga rubrika

Macet e qytetit

Roma është e njohur për macet e saj. Por në shumë qytete të tjera në mbarë botën jetojnë këta gjitar të vegjël gjysmë të zbutur, të hyjnizuar në antikitet, kryesisht për shkak të luftës së tyre kundër brejtësve. Këtë funksion e kryejnë me sukses edhe..

botuar më 22-05-18 10.41.PD

Tablo pranverore nga Banja Qendrore e Sofjes

Banja Minerale Qendrore në Sofje me hapësirën përreth është ndër monumentet më të njohura të qytetit. Përdoret shpesh si një kartolinë reklamuese e Sofjes dhe është një ndalesë e domosdoshme për të gjithë turistët dhe mysafirët e kryeqytetit...

botuar më 22-05-03 6.28.MD

Pazarxhik midis të Dielës së Palmave dhe Pashkëve

112 km në juglindje të kryeqytetit Sofje dhe 37 km në perëndim të Plovdivit ndodhet Pazarxhiku - një qytet që për shkak të klimës së tij të favorshme është një nga qendrat për prodhimin e frutave dhe perimeve. Por banorët e tij nuk janë krenarë vetëm..

botuar më 22-04-19 2.30.MD