Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Qëndro” – një këngë që bën pyetje

Foto: Facebook /@MariaMutafchievaMary

Krijimi i këngës “Qëndro” është e provokuar nga absurditeti i kohës sonë - një kohë frike, kufizimesh dhe ndalimesh, thotë Meri (Maria) Mutafçieva, e cila është autore e tekstit dhe muzikës. Aranzhimi është i Mirosllav Mutafçiev. “Është e lehtë të humbësh, duke u hutuar në përfytyrimet se kush je dhe ku po shkon, a ka kuptim të vazhdosh… “Qëndro” bën pyetje, por edhe jep përgjigje: Qëndro, ekzisto, vazhdo! Qëndro për të ndarë jetën tuaj me dikë! Dikush si ti – kërkues, po aq i hutuar, por me shpresë” – prezanton këngën e saj këngëtarja e njohur.

Në incizim do të dëgjoni edhe zërat e këngëtares së re RIA dhe të të preferuarës prej brezash Toni Dimitrova, e cila nga ana e saj ndan: “Është e lehtë të punosh me njerëz të talentuar, romantikë dhe të pastër! Mund të dalloj gjithmonë zërin e butë të Marisë, timbrin karakteristik të kitarës së Miros! Shpresoj që dëgjuesit ta gjejnë veten dhe të kenë dikë për të thënë: “Qëndro”. Pavarësisht gjithçkaje dhe të gjithëve!”

Kënga po fiton gjithnjë e më shumë popullaritet në mesin e dëgjuesve dhe këtë javë u ngjit sërish në vendin e parë në renditjen e muzikës bullgare pop dhe rok Top 20 të Radios Kombëtare Bullgare.

“А ka njeri në dhomën e errët apo u zhduk atje? Diku dikush mund të presë momentin tjetër për të hyrë i vetëm… Dhe ai do të të thotë fjalë të bukura, dhe ti do të pëshpëritësh: “Qendro!”

Redaktore: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Pak më shumë xhaz...

Everybody Needs A Little More Jazz – kjo është motoja e zgjedhur nga këngëtarja AnaBella – Ana Topallova dhe kompozitori Minko Llambov për koncertin e tyre. “Kjo është një dhuratë për të gjithë njohësit e ndjesisë elegante, të bukur, të hollë..

botuar më 22-12-05 5.07.MD

Lili Ivanova e mbyll turneun e saj kombëtar me një koncert në Sofje

Turneu kombëtar i legjendës së estradës bullgare Lili Ivanova kaloi me shumë interes, salla të mbushura dhe me duartrokitje dhe brohoritje të vazhdueshme "Të duam" nga publiku. Pas 31 takimeve të paharrueshme me fansat në qytetet e vogla dhe të..

botuar më 22-12-04 11.20.PD

Radio-premiera e "Iglika" – albumi i ri i Vladimir Karparov

Albumi "Iglika" ka mbledhur nëntë kompozime origjinale të saksofonistit të njohur bullgar. Çdo një prej tyre është si një pjesë e një mozaiku shumëngjyrësh dhe tregon përvojat personale dhe ngjarjet në jetën e tij në vitet e fundit. Muzika, një..

botuar më 22-12-02 7.15.PD