Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Fronti i ftohtë atmosferik sjell reshje shiu në të gjithë vendin

Foto: arkiv

Të shtunën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17 gradë, në Sofje rreth 12 gradë. Një front i ftohtë do të kalojë në vend. Para mesditës do të hyjë ajër i freskët nga veriperëndimi. Masa ajrore do të jetë e paqëndrueshme dhe do të zhvillohen vranësira shiu. Do të ketë reshje të shkurtra shiu nga veriperëndimi në juglindje. Në vijën tokësore të frontit do të ketë reshje lokale intensive dhe breshër me bubullima. Temperaturat ditore do të lëvizin nga 25 deri në 30 gradë, në kryeqytet deri në 25 gradë.

Përgjatë bregdetit të Detit të Zi do të jetë e ngrohtë me temperatura nga 24 gradë në veri deri në 30 gradë në jug. Uji i detit do të jetë nga 13 deri në 17 gradë dhe deti do të jetë i qetë.

Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat malore. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 18 gradë, në 2000 m deri në 10 gradë.

Të dielën temperaturat ditore do të pësojnë rënie të lehtë dhe reshjet shiu do të vazhdojnë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit per 18 majin

Një front i ftohtë do të kalojë në vend. Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet 15 gradë. Gjatë ditës në shumë vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Ka kushte për reshje të konsiderueshme lokale..

botuar më 22-05-17 8.35.MD

Medalje të arta për Bullgarinë nga Olimpiada Evropiane në Shkenca Eksperimentale

Nxënësit në klasat e 10-ta dhe të 11-ta në Gjimnazin Kombëtar të Shkencave Natyrore dhe Matematikës dhe në Gjimnazin Matematikor të Sofjes fituan tri medalje të arta në Olimpiadën Evropiane të Shkencave Eksperimentale në Hradec Králové, Republika..

botuar më 22-05-17 8.01.MD
Dragomir Zakov

Detajet për ndihmën e Bullgarisë për Ukrainën janë duke u sqaruar

Ministri i Mbrojtjes Dragomir Zakov diskutoi me homologun e tij italian Lorenzo Guerini nevojën e sigurimit të përkohshëm të gjuajtësve për Forcat Ajrore Bullgare deri në mbërritjen e aeroplanëve të porositur F-16. Këtë e bëri të ditur ministri..

botuar më 22-05-17 7.42.MD