Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po rritet numri i ukrainasve që kanë filluar të punojnë në Bullgari

Foto: BGNES

Grupet mobile të Agjencisë së Punësimit tashmë kanë konsultuar më shumë se 20 000 ukrainas dhe më shumë se 2 400 kanë filluar të punojnë në vendin tonë. Deri më tani janë zhvilluar 10 bursa pune në qytetet me grupe kompakte ukrainasish të akomoduar dhe që nga e hëna do të hapen 86 pika të lëvizshme të zyrave të punës.

Nga 16 maji, pika të tilla do të ketë në Burgas, Pomorie, Varna, “Zllatni Pjasëci”, “Konstantin dhe Elena”, Kavarna, Primorsko, Kiten dhe kryesisht në resortet ku akomodohen qytetarët ukrainas. Konkurset e shpallura nga biznesi dhe shteti, si për ukrainasit, ashtu edhe për bullgarët, janë mbi 30 mijë. Hyjnë në fuqi edhe masat e shtetit për punësim të subvencionuar. Deri më tani nga buxheti bullgar janë ndarë 8 milionë euro për refugjatët ukrainas në Bullgari, tha ministri i financave Asen Vasilev gjatë kontrollit parlamentar.

Më shumë nga rubrika

Tri demonstrata bllokojnë kryeqytetin

Në orën 08:00, punonjësit e transportit publik filluan të bllokojnë lokacionet kryesore në kryeqytet. Ata këmbëngulin për një përditësim urgjent të buxhetit të shtetit për të kapërcyer pasojat e pandemisë dhe çmimet e larta të energjisë, si dhe për..

botuar më 22-05-18 10.02.PD

457 janë të sapo infektuar me koronavirus

Në 24 orët e fundit u zbuluan 457 raste të reja të koronavirusit nga 8130 testet e kryera, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar Informativ. 5.6 për qind e mostrave janë pozitive. 61 për qind e të infektuarve rishtazi nuk kanë vaksina. Shumica e..

botuar më 22-05-18 9.48.PD

Ukraina shpreson se luftëtarët e nxjerrë nga “Azovstall” të shkëmbehen me robër rusë lufte

Zëvendës Ministrja ukrainase e Mbrojtjes Hanna Maljar shprehu shpresë, se 264 luftëtarët e nxjerrë nga Uzina e Çelikut “Azovstall” në Mariupoll do të shkëmbehen për robër rusë lufte, njoftoi Associated Press. Ajo e bëri këtë supozim në dritën e..

botuar më 22-05-18 9.11.PD