Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit per 18 majin

Paralajmërim për reshje të rrezikshme shiu në të gjithë vendin

Foto: arkiv

Një front i ftohtë do të kalojë në vend. Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet 15 gradë. Gjatë ditës në shumë vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Ka kushte për reshje të konsiderueshme lokale dhe breshër. Ka një kod të verdhë për reshje të rrezikshme për të gjithë vendin, ndërsa në rrethet Smoljan, Kërxhali dhe Plovdiv kodi është me ngjyrë portokalli. Pas mesditës nga veriu reshjet e shiut do të pushojnë. Temperaturat maksimale në lindje do të lëvizin nga 15-16° deri në 24-25° në pjesën tjetër të vendit. Në Sofje temperatura do të jetë rreth 19°.

Në bregdetin e Detit të Zi do të mbajë mot me vranësira, erë dhe shi. Temperatura e ajrit do të jetë 13-16 gradë, ajo e ujit të detit 15-16 gradë. Lëvizja e detit do të jetë deri në 4 ballë.

Në male gjithashtu do të ketë reshje shiu me shtrëngata. Në majat më të larta do të bjerë borë. Temperatura në lartësinë 1200 metra do të jetë 13°, në 2000 metra deri në 6°.

Të enjten do të ketë reshje shiu vetëm mbi Bullgarinë Lindore.

Më shumë nga rubrika

Sergej Lavrov

Ministri rus Sergej Lavrov për diplomatët rusë të dëbuar: Ne do të përgjigjemi në të njëjtën mënyrë

Rusia do t'i përgjigjet me të njëjtën Bullgarisë për diplomatët e dëbuar, tha Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov. Javën e kaluar, Ambasadorja ruse në Bullgari, Eleonora Mitrofanova, deklaroi se do t'i kërkonte Moskës mbylljen e Ambasadës Ruse në Sofje..

rinovuar më 22-07-04 5.54.MD
Asen Vasilev

Tre parti janë duke punuar mbi programin e një qeverie të mundshme me kryeministër Asen Vasilev

Partitë "Po e vazhdojmë ndryshimin", BSP dhe "Bullgaria Demokratike" formuan një grup pune për të punuar mbi programin e menaxhimit të një qeverie të mundshme të kryesuar nga zëvendëskryeministri i tanishëm në dorëhqeje Asen Vasilev /"Po e vazhdojmë..

botuar më 22-07-04 5.49.MD

Të huaj të arrestuar për shpërndarje droge në vendpushimin “Sllënçev Brjag”

Zbuluan një skemë kriminale për përhapjen e drogës në vendpushimin e Detit të Zi, “Sllënçev Brjag”. Pesë burra të moshës 21 deri në 45 vjeç nga Nigeria, Ruanda dhe Gana, me banim të përhershëm në Bullgari, u arrestuan gjatë një operacioni të..

botuar më 22-07-04 5.39.MD