Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për njeri tjetrin

Foto: arkiv

Këngëtari i ri Atanas Kateliev së fundi prezantoi videon e këngës “Për njeri tjetrin”. Ajo është nga albumi i tij i parë që doli në tregun muzikor në vitin 2021. Atanas në fakt për nga arsimi është inxhinier - ai u diplomua për automatizim, dhe sisteme të informacionit dhe të kontrollit kompjuterik. Ai merrej edhe me orientim e të tjera. Si fëmijë vendosi të luante gajden dhe mësonte në një klasë muzike, ku mësuesi i tij ishte gajdexhiu i famshëm Dinjo Marinov. Në vitin 2019 u bë fitues i Transmetimit Televiziv “Zëri i Bullgarisë”. Pjesëmarrja e tij në këtë transmetim dhe popullariteti që fitoi i hapën shumë mundësi të reja për shfaqje krijuese. Ai është autor dhe producent i shumë këngëve në repertorin e tij.

Atanas Kateliev është autor edhe i tekstit të këngës “Për njeri tjetrin”, muzikën e kompozoi së bashku me Angell Djullgerov. Videoja u xhiruar në afërsi të qytetit të tij të lindjes, Varna.

Redaktore: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Debutim i sopranos Sonja Jonçeva në Japoni nën drejtimin e Najden Todorov

Më 2 korrik në skenën e sallës prestigjioze “Bunka Kajkan” në Tokio do të debutojë sopranoja bullgare me famë botërore Sonja Jonçeva . Arie të operave nga Vinçenco Belini, Xhuzepe Verdi dhe Xhakomo Puçini do të tingëllojnë nën drejtimin e..

botuar më 22-07-02 7.25.PD
Ljudmill Krumov dhe The Small Bulgarian Folk Jazz Orchestra

“Përplasja kulturore…” – një udhëtim emocional muzikor nga Danubi deri në Misisipi

"Përplasja kulturore - Nga Danubi deri në Misisipi” - kështu titullohet albumi i ri i Ljudmill Krumovit, i cili ka mbledhur 11 pjesë të tij origjinale. Kitaristi virtuoz është edhe producent i këtij projekti, në të cilin merr pjesë The Small..

botuar më 22-07-01 12.13.MD

Zornica IIlarionova për koncertin e saj me Orkestrën e Filarmonisë të Plevenit nën drejtimin e Jordan Kamxhallovit

Orkestra e filarmonisë e Plevenit është sërish e ftuar në skenën e Sofjes, këtë herë me një koncert në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar “Javët e Muzikës të Sofjes” më 29 qershor.Nën shkopin e dirigjentit Jordan Kamxhallov do të tingëllojnë suita..

botuar më 22-06-29 1.45.MD