Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria drejton para nga programet evropiane për refugjatët nga Ukraina

Foto: BGNES

Fondet e lira nga programet operative evropiane drejtohen me vendim të qeverisë për të plotësuar nevojat e atyre që ikin nga lufta në Ukrainë dhe vendosen në Bullgari. 60 milionë leva (rreth 30 milionë euro) nga programi “Qeverisja e Mirë” përdoren për ndihma materiale, ushqimore dhe joushqimore, të cilat do të shpërndahen nga Kryqi i Kuq. Fondet do të përdoren gjithashtu për integrimin arsimor dhe aksesin e fëmijëve nga Ukraina në kujdesin ditor, si dhe për kostot e transportit për zhvendosjen e njerëzve me mbrojtje të përkohshme dhe strehim.

Në mbledhjen e sotme, Këshilli i Ministrave miratoi një vendim për vendosjen në qendra pushimore dhe në baza për rehabilitim të personave që janë larguar nga Ukraina si rezultat i luftës, kanë hynë dhe kanë mbetur në Bullgari, duke marrë mbrojtje të përkohshme.


Më shumë nga rubrika

Marija Zaharova

Rusia po kërcënon me masa asimetrike për shkak të diplomatëve rusë të dëbuar

Vendimi i autoriteteve bullgare për dëbimin e 70 diplomatëve rusë nuk është i pavarur, por i diktuar nga forcat e jashtme dhe pavarësisht dëshirës së popullit bullgar, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Marija Zaharova. Sipas saj,..

botuar më 22-06-29 3.40.MD
Presidenti Radev

Presidenti caktoi prioritetet e Bullgarisë në NATO

Pas dekadash të fokusimit në luftën kundër terrorizmit dhe ndërtimin e paqes larg rajonit të saj, tani NATO-ja po i kthehet misionit të saj të vërtetë për garantimin e sigurisë dhe integritetit territorial për vendet anëtare. Këtë e bëri të ditur..

botuar më 22-06-29 1.23.MD

Qëndrimi i Ministrisë së Jashtme kundër një thirrjeje nga Ambasada Ruse

Ministria e Jashtme e Bullgarisë shpalli se thirrjet për mbështetje për trupat ruse janë krejtësisht të papranueshme. Qëndrimi i Ministrisë vjen për shkak të postimit në Facebook të Ambasadës Ruse në Sofje. Ajo bën thirrje për donacione për..

botuar më 22-06-29 11.50.PD