Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ekspozita kushtuar 140 vjetorit të lindjes së Vlladimir Dimitrov-Mjeshtrit

Foto: nationalgallery.bg

Ekspozita “Imazhi i Mjeshtrit” kushtuar 140-vjetorit të lindjes së klasikut të artit bullgar Vlladimir Dimitrov-Mjeshtri (1882-1960) do të hapet në orën 18.00 të 19 majit në Galerinë Kombëtare “Kuadrati 500”.Në ngjarje do të marrin pjesë Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova.

Një ekspozitë e dytë kushtuar piktorit të madh bullgar, e quajtur "Mjeshtri dhe arti vendas", hapet në Galerinë “Pallati”.Të dyja ekspozitat janë nën patronazhin e Presidentit Rumen Radev.
Ekspozitat realizohen në bashkëpunim mes Galerisë Kombëtare dhe mbi 25 muzeve, galerive, institucioneve kulturore dhe koleksionistëve privatë nga vendi.

Më shumë nga rubrika

Titujt e nxehtë të aksionit në edicionin e parë “Sveti Vllas Film Fest”

Nga 30   qershor deri më 2 korrik në pushimoren detare Sveti Vllas prezantohet edicioni i parë i festivalit të filmave “Sveti Vllas Film Fest”. Adhuruesit e zhanrit të kinemasë aksion mund të shijojnë një maratonë filmike treditore me nëntë nga..

botuar më 22-06-30 6.15.PD

Shikoni sesi është dukur tempulli i Fortuna-s në koloninë romake Ulpia Escus

Vizitorët e Muzeut Historik Kombëtar në Sofje tani mund të bëjnë një shëtitje virtuale në tempullin e perëndeshës së lumturisë dhe të fatit Fortuna. Ndërtesa është pjesë e kolonisë së dikurshme romake Ulpia Escus pranë fshatit të sotëm Gigen, në afërsi..

botuar më 22-06-28 7.15.PD
Foto: Facebook /@Raina.Kabaivanska.school

Një film dokumentar për primën e operës Rajna Kabaivanska dhe shkollën e saj në Sofje

Dokumentari i ri La Scuola Kabaivanska ("Shkolla e Kabaivanskës") i kushtohet këngëtares së operës me famë botërore Rajna Kabaivanska . Pas premierës në Sofje më 24 maj, tani filmi do të ketë një prezantim dhe në Romë, në të cilin do të jetë e..

botuar më 22-06-25 8.10.PD