Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Poshtërimi i bullgarëve për Maqedoninë е Veriut mund t’ua sosë durimin e tyre

Përvan Simeonov
Foto: Borisllava Borisova

Bullgarët nuk duan zgjedhje sepse nuk shohin alternativë dhe vazhdojnë t'i japin një shans qeverisë aktuale. "Qeveria ka një shans për të mbetur në pushtet dhe të gjithë ata që janë në nxitim me parashikimet për rënien e saj janë përpara ngjarjeve," tha për BNR Përvan Simeonov, drejtor ekzekutiv i Gallup International Balkan.

Sipas sociologut, partia kryesore opozitare GERB është mobilizuar, por nuk po e rrit mbështetjen dhe me durim po pret ngjarjet. Parvanov beson se nëse tema e Maqedonisë së Veriut hyn në Parlament, vendimi me shumë gjasa do të varet nga votat e GERB-it dhe paralajmëroi se nëse bullgarët përjetojnë poshtërim për Maqedoninë e Veriut, kjo mund t’ua sosë durimin e tyre.

Më shumë nga rubrika

Blihet vetëm ajo që kërkohet dhe vetëm ajo që ofrohet

Kreu i forcës kryesore opozitare GERB, Bojko Borisov, paralajmëroi se po u bëhet presion deputetëve për të munguar në sallë gjatë votimit të kabinetit të ri me mandatin e "Po e vazhdojmë ndryshimin". Qeveritarët ofrojnë jo vetëm "shuma kolosale",..

botuar më 22-07-06 3.30.MD
Ministria e Jashtme e Rusisë

Rusia nuk ka vendosur ende se si t’i përgjigjet dëbimit të 70 diplomatëve

Rusia ende nuk ka vendosur se si do t’i përgjigjet saktësisht dëbimit të 70 diplomatëve dhe punonjësve të misioneve diplomatike ruse në Bullgari. Kështu ka thënë për BNR Zëvendësdrejtori i Departamentit të Informacionit dhe Shtypit të Ministrisë..

botuar më 22-07-06 3.29.MD
Kirill Petkov dhe Asen Vasilev pas raundit të radhës të negociatave të dielën. Të paktën tani për tani, një qeveri e ardhshme me mandat të

Zgjedhjet e parakohshme – skenari i mundshëm për daljen nga kriza politike

Që të premten, menjëherë pasi kandidati për kryeministër i partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin” Asen Vasilev mori mandatin nga Presidenti, partia filloi negociatat për formimin e qeverisë së re në përbërjen aktuale të Legjislaturës së 47 të Kuvendit..

botuar më 22-07-04 2.37.MD