Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Me “Dy puthje” e më shumë këngë të reja Georgi Hristov feston 40 vjetorin në skenë

Foto: arkiv

Këtë vit Georgi Hristov, një nga zërat më të bukur të muzikës pop bullgare, feston 40 vjet në skenë - një kohë e mbushur me suksese, çmime, koncerte në disa kontinente, rreth 20 albume.

Në muajin mars, këngëtari i njohur bëri një turne kombëtar dhe një nga këngët e reja që prezantoi në koncertet ishte “Dy puthje”. Muzikën dhe aranzhimin e kësaj kënge i bëri Dimitër Getov, tekstin e krijoi Angell Simeonov. Së fundmi kënga është në Top 20 në renditjen për muzikën pop dhe rok bullgare të Radios Kombëtare Bullgare.

Redaktore: Albena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Debutim i sopranos Sonja Jonçeva në Japoni nën drejtimin e Najden Todorov

Më 2 korrik në skenën e sallës prestigjioze “Bunka Kajkan” në Tokio do të debutojë sopranoja bullgare me famë botërore Sonja Jonçeva . Arie të operave nga Vinçenco Belini, Xhuzepe Verdi dhe Xhakomo Puçini do të tingëllojnë nën drejtimin e..

botuar më 22-07-02 7.25.PD
Ljudmill Krumov dhe The Small Bulgarian Folk Jazz Orchestra

“Përplasja kulturore…” – një udhëtim emocional muzikor nga Danubi deri në Misisipi

"Përplasja kulturore - Nga Danubi deri në Misisipi” - kështu titullohet albumi i ri i Ljudmill Krumovit, i cili ka mbledhur 11 pjesë të tij origjinale. Kitaristi virtuoz është edhe producent i këtij projekti, në të cilin merr pjesë The Small..

botuar më 22-07-01 12.13.MD

Zornica IIlarionova për koncertin e saj me Orkestrën e Filarmonisë të Plevenit nën drejtimin e Jordan Kamxhallovit

Orkestra e filarmonisë e Plevenit është sërish e ftuar në skenën e Sofjes, këtë herë me një koncert në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar “Javët e Muzikës të Sofjes” më 29 qershor.Nën shkopin e dirigjentit Jordan Kamxhallov do të tingëllojnë suita..

botuar më 22-06-29 1.45.MD