Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Dhoma e Fshehtë” u tregon të rinjve për jetën gjatë dhe pas socializmit

Foto: Facebook / @toplocentralata

Ekspozita “Dhoma e Fshehtë” mund të shihet në hapësirën e kryeqytetit “Termocentrali” deri më 25 maj. Projekti bashkon në një mënyrë bashkëkohore dokumente, video dhe arkiva të mbledhura në Projektin Ndërkombëtar “Çmimi i Lirisë dhe Demokracisë”.

“Dhoma e Fshehtë” është pjesa e fundit e një projekti që përfshin vendet e Evropës Lindore dhe Gjermaninë. Qëllimi është njohja e të rinjve të lindur pas vitit 1989 me regjimin socialist dhe jetën para vitit 1989. Ky brez nuk ka jetuar në kohën e regjimit, por ka shumë pikëpyetje për të kaluarën tonë të afërt, shpjegon në një intervistë për BNR-Radio Sofja piktorja Allbena Baeva, producente e ekspozitës.

Janë paraqitur edhe temat e demokracisë dhe traumave të tranzicionit me fokus të rinjtë nga Bullgaria, Gjermania, Polonia, Rumania, Lituania dhe Çekia.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Titujt e nxehtë të aksionit në edicionin e parë “Sveti Vllas Film Fest”

Nga 30   qershor deri më 2 korrik në pushimoren detare Sveti Vllas prezantohet edicioni i parë i festivalit të filmave “Sveti Vllas Film Fest”. Adhuruesit e zhanrit të kinemasë aksion mund të shijojnë një maratonë filmike treditore me nëntë nga..

botuar më 22-06-30 6.15.PD

Shikoni sesi është dukur tempulli i Fortuna-s në koloninë romake Ulpia Escus

Vizitorët e Muzeut Historik Kombëtar në Sofje tani mund të bëjnë një shëtitje virtuale në tempullin e perëndeshës së lumturisë dhe të fatit Fortuna. Ndërtesa është pjesë e kolonisë së dikurshme romake Ulpia Escus pranë fshatit të sotëm Gigen, në afërsi..

botuar më 22-06-28 7.15.PD
Foto: Facebook /@Raina.Kabaivanska.school

Një film dokumentar për primën e operës Rajna Kabaivanska dhe shkollën e saj në Sofje

Dokumentari i ri La Scuola Kabaivanska ("Shkolla e Kabaivanskës") i kushtohet këngëtares së operës me famë botërore Rajna Kabaivanska . Pas premierës në Sofje më 24 maj, tani filmi do të ketë një prezantim dhe në Romë, në të cilin do të jetë e..

botuar më 22-06-25 8.10.PD