Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Katedralja Mitropolitane në Sofje priti lipsanat e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij

Foto: BGNES

Lipsanat e shenjta të vëllezërve të Selanikut Metodij dhe Kirill u pritën solemnisht në Katedralen “Shën e Diela” në Sofje.

Për nder të kësaj ngjarjeje të rëndësishme, ipeshkvi Polikarpi i Bellogradçikut - Vikari i Patriarkut, u lut para lipsanëve në kishë, në prani të Presidentit Rumen Radev, Nënpresidentes Ilijana Jotova, Kryetares së Bashkisë së Sofjes, Jordanka Fandëkova, dhe klerikëve të lartë. Përpara zyrtarëve, peshkopi Polikarpi lexoi një përshëndetje nga Shenjtëria e Tij Mitropoliti i Sofjes dhe Patriarku bullgar Neofit për këtë ngjarje historike të paharrueshme lidhur me adhurimin mbarëkombëtar të lipsanave të shenjta të dy vëllezërve bashkëapostolikë, e cila do të vazhdojë në kishë deri më 25 maj në mesditë.

Për herë të parë, pas kthimit të tyre në Malin Athos, reliktet e shenjta dalin nga kufijtë e Greqisë dhe vendi i parë ortodoks dhe sllav ku ekspozohen është Bullgaria, që është një akt i rëndësishëm i njohjes së vendit tonë si vendlindja e alfabetit dhe kulturës sllave.

Sipas Rumen Radev, ardhja e tyre në prag të festës më të ndritur bullgare - 24 majit, thekson rolin e madh të Bullgarisë në veprën e vëllezërve të shenjtë dhe lidhjen e pandashme të vendit dhe popullit tonë me misionin e tyre të shenjtë.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Radev

Presidenti caktoi prioritetet e Bullgarisë në NATO

Pas dekadash të fokusimit në luftën kundër terrorizmit dhe ndërtimin e paqes larg rajonit të saj, tani NATO-ja po i kthehet misionit të saj të vërtetë për garantimin e sigurisë dhe integritetit territorial për vendet anëtare. Këtë e bëri të ditur..

botuar më 22-06-29 1.23.MD

Qëndrimi i Ministrisë së Jashtme kundër një thirrjeje nga Ambasada Ruse

Ministria e Jashtme e Bullgarisë shpalli se thirrjet për mbështetje për trupat ruse janë krejtësisht të papranueshme. Qëndrimi i Ministrisë vjen për shkak të postimit në Facebook të Ambasadës Ruse në Sofje. Ajo bën thirrje për donacione për..

botuar më 22-06-29 11.50.PD

Rusia mbylli konsullatat e saj në Bullgari

Ambasada ruse në Bullgari njoftoi se shërbimet konsullore në Sofje, Varna dhe Ruse kanë ndërprerë punën, pasi kryeministri Kirill Petkov shpalli dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi, transmetoi TASS. Liderja e partisë bashkëqeverisëse..

botuar më 22-06-29 10.41.PD