Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbi 82 000 persona të infektuar, vaksinimi kundër Covid është ngecur

Foto: Georgi Cvetkov

100 janë rastet e reja me Covid-19 në vend në 24 orët e fundit, ose 193 më pak se një ditë më parë. 71% e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 4% e 2501 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i rasteve aktive ka rënë me 134 në 82 111. 10 pacientë të infektuar janë shtruar në spitale. 7 nga të sapo shtruarit nuk janë vaksinuar. Numri i pacientëve të shtruar në spital ka rënë nga 483 në 470. 40 persona të infektuar janë në repartet e terapisë intensive.

Gjatë ditës kanë vdekur 3 pacientë me Covid të konstatuar. Jo të gjithë të vdekurit ishin vaksinuar. Janë shëruar vetëm 231 persona, të martën janë bërë vetëm 35 vaksina.

Më shumë nga rubrika

Qyteti Velingarad shënon festën e tij me një program të pasur kulturor

Më 2 korrik, me kremtimin solemn të Ditës së Velingradit, do të hapet për herë të 49-të Festivali i Kulturës në Velingrad. Festimi fillon në orën 09:00 me një liturgji të shenjtë hyjnore në kishën "Fjetja e Hyjlindëses", pas së cilës do të hapet..

botuar më 22-07-02 6.15.PD

Qytetarët protestojnë para Presidencës

Përpara hyrjes së Presidencës, ku është vendosur një kordon policor, qytetarët protestuan kundër dorëzimit të mandatit për formimin e qeverisë nga Asen Vasilev, bashkëkryetar i “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Përfaqësuesit e partisë hynë në institucionin..

botuar më 22-07-01 7.28.MD
MPJ

Ministria e Jashtme kërkon që Ambasada Ruse të tërheqë notën e saj

Sot, më 1 korrik 2022, para mesditës, me insistimin e palës ruse, në Ministrinë tonë të Jashtme u mbajt një takim mes Ministres së Punëve të Jashtme Teodora Gençovska dhe Ambasadores së Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë të Federatës Ruse Eleonora..

rinovuar më 22-07-01 7.16.MD