Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bashkatdhetarët tanë mblidhen "Në mejdanin e Bullgarisë tjetër" në Kopenhagë

Foto: mfa.bg

Kopenhaga po pret një ngjarje në shkallë të gjerë për komunitetin bullgar në vend - panairin udhëtues "Në mejdanin e Bullgarisë tjetër". Ai realizohet me mbështetjen e Ambasadës Bullgare në kryeqytetin danez, por organizatori kryesor është klubi bullgar i kërcimit "BG Folk Ritmi", kërcimtarët e të cilit në Kopenhagë dhe Malmö numërojnë afro 50 persona. “Jemi mbledhur nga të gjitha anët e Bullgarisë, me dashuri dhe dëshirë për të kërcyer valle popullore bullgare. Ne jetojmë në dy vende fqinje - Danimarkë dhe Suedi dhe përfaqësojmë dy grupe vallëzimi të bashkuar nën një emër "BG Folk Ritmi", thonë drejtuesit e grupeve Nikollaj dhe Panka Stojanovi.

Kulmi i aktivitetit, me të cilin bashkatdhetarët tanë shënojnë festën më të ndritshme bullgare - 24 majin, është vallja e madhe në një nga parqet qendrore të kryeqytetit danez më 28 maj.

Edhe pse i pari për Danimarkën, panairi "Në mejdanin e Bullgarisë tjetër" ka një histori 7-vjeçare. Ideja për zbatimin e tij ka lindur në Francë në vitin 2015 dhe synimi i tij është që të mbahet çdo vit në një vend të ndryshëm të kontinentit. Kjo është arsyeja se pse të gjitha grupet folklorike vendase jashtë vendit e konsiderojnë atë si një mënyrë të shkëlqyer për të mbledhur dhe shkëmbyer përvojë dhe njohuri. Ndër qytetet pritëse deri më tani kanë qenë Montpellier /Francë/, Valencia /Spanjë/, Milano /Itali/, La Nusia /Spanjë/ dhe Verona /Itali/ në vitin 2020, kur për shkak të pandemisë, ngjarja shkoi tërësisht online.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Bullgarë marrin pjesë në Festivalin e Etnoseve në Kishinau të Moldavisë

Në një kaleidoskop shumëngjyrësh tingujsh, ritmesh, shijesh dhe ngjyrash këtë të diel, më 18 shtator, kthehet kryeqyteti moldavian Kishinau. Sivjet për herë të 21-të qyteti bëhet organizator i Festivalin Popullor të Etnoseve “Uniteti përmes..

botuar më 22-09-18 10.45.PD

“Të lashtat për një dimër të ngopur” – festival prezanton lidhjen e banorëve të Dobruxhës me tokën e tyre pjellore

Fshati piktoresk Krushari në rajonin e Dobruxhës po përgatitet për edicionin e parë të Festivalit “Të lashtat për një dimër të ngopur”, i cili do të mbahet më 17 shtator në parkun e fshatit. Ideja është të popullarizohet etnografia, folklori dhe..

botuar më 22-09-17 8.25.PD

Për një byrek bullgar dhe kavarma në fshatin ukrainas Kubej

Banuesit e fshatit Kubej në Bollgrad-Ukrainë, komunikojnë midis tyre në një gjuhë të bukur dhe arkaike bullgare, respektojnë traditat bullgare, kurse në tavolinën e vet vendosin gjellë të shijshme bullgare. Fshati është i njohur dhe si..

botuar më 22-08-25 12.24.MD