Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e dytë për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Tiranë

Ivan Dimov dhe Gabriell Marinov me trajnerin Ivan Ivanov
Foto: wfbulgaria

Ivan Dimov fitoi titullin dhe Gabriell Marinov medaljen e bronztë në kategorinë deri në 61 kg në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Tiranë. Kjo është medalja e dytë e artë për Bullgarinë nga Kampionati, pasi ditën e diel Angell Rusev u shpall kampion në kategorinë deri në 55 kg.

Ivan Dimov përfundoi me një ndeshje prej 286 kg. dhe me një arritje prej 135 kg. në shtyje, dhe 151 kg. në shkëputje. Ai mori edhe medaljen e vogël të artë në lëvizjen e parë.

I dyti është gjermani Simon Brandhuber me një ndeshje prej 286 kg. (134 + 152), kurse i treti u rendit bullgari i dytë Gabriell Marinov me një ndeshje prej 279 kg. Marinov u bë i pari në shkëputje me 157 kg, ndërsa në shtytje shënoi 122 kg.

Më shumë nga rubrika

Bullgaret u renditën në vendin e nëntë në Olimpiadën e Shahut

Kombëtarja e Bullgarisë për femra përfundoi në vendin e nëntë në edicionin e 44-të të Olimpiadës së Shahut në Chennai të Indisë. Ekipi i ri bullgar i përbërë nga Njurgjul Salimova, Gergana Pejçeva, Bellosllava Krësteva, Gabriela Antova dhe Viktoria..

botuar më 22-08-09 4.52.MD
Pllamena Mitkova

Medalja e artë për sportisten Pllamena Mitkova në Kampionatin Botëror të Atletikës nën 20 vjeç

Pllamena Mitkova fitoi titullin në kërcim së gjati në Kampionatin Botëror të Atletikës U20 në Kali të Kolumbisë. Ajo fitoi medaljen e artë me rekordin personale prej 6.66 metra në provën e saj të tretë. Ky është titulli i parë për vendin tonë në..

botuar më 22-08-08 4.51.MD
Viktoria Tomova

Viktoria Tomova debutoi mes 100 tenisteve të para në botë

Tenistja e parë e Bullgarisë, Viktoria Tomova, debutoi zyrtarisht në top 100-shen e renditjes botërore të tenisteve. Në renditjen e publikuar më 8 gusht, 27-vjeçarja nga Sofja u ngjit nëntë pozicione dhe është në vendin e 99-të. Kërcimi i Tomova..

botuar më 22-08-08 11.58.PD