Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U arrestua zjarrvënësi i Qendrës Kulturore Bullgare në Manastir të Maqedonisë së Veriut

Foto: Qendra Kulturore Bullgare "Ivan Mihajllov"

Është arrestuar personi që i vuri zjarrin derës hyrëse të Qendrës Kulturore Bullgare “Ivan Mihajllov” në Manastir, në Maqedoninë Veriore. Këtë e bëri të ditur Ministri i Brendshëm i fqinjit tonë perëndimor Oliver Spasovski në profilin e tij në Facebook, cituar nga BGNES.

"Kam kënaqësinë të njoftoj për zbardhjen e shpejtë dhe efektive të rastit nga para tri ditësh (04.06.2022) në Manastir, ku kemi një të paraburgosur i cili ka ripohuar kryerjen e krimit", tha Spasovski.

I arrestuari është këngëtari i njohur maqedonas Lambe Alabakovski, i cili së fundmi është kthyer në vendlindje me familjen e tij nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kryeministri Kirill Petkov falënderoi autoritetet në Maqedoninë Veriore dhe kryeministrin Dimitër Kovaçevski për "veprimet efektive".


Më shumë nga rubrika

Nderojmë kujtimin e të ndjerëve

Të shtunën para Rrëshajave, Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e të krishterëve ortodoksë të ndjerë. Këtë vit, kjo ditë bie më 3 qershor. Ditën e të ndjerëve, kambana bie me zi - me një goditje të matur për të kujtuar të gjallët të respektojnë të..

botuar më 23-06-03 11.00.PD

Nderojmë kujtimin e viktimave të kampit të përqendrimit "Belene".

Sot, më 3 qershor, në orën 12:00 në vendin e ish-kampit të përqendrimit “Belene” në ishullin Persin në lumin Danub do të mbahet ceremonia vjetore në kujtim të viktimave të kampit më të madh për kundërshtarët politikë të Partisë Komuniste Bullgare në..

botuar më 23-06-03 9.45.PD

Parashikimi i motit për 3 qershorin 2023

Të shtunën në vend do të kalojë një front i ftohtë atmosferik. Para mesditës në gjysmën veriperëndimore dhe pas mesditës deri në mesnatë edhe në juglindje do të zhvillohen vranësira dhe në shumë vende do të ketë reshje intensive të shoqëruara me..

botuar më 23-06-02 6.02.MD