Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Allbena Danaillova është soliste në koncertin e Orkestrës Simfonike të Radios Kombëtare Bullgare

Allbena Danaillova
Foto: sofiaphilharmonic.com

Orkestra Simfonike e Radios Kombëtare Bullgare me dirigjent Mark Kadin e mbyll sezonin e koncerteve më 10 qershor me një koncert në sallën “Bëllgaria”.Do të ekzekutohen vepra nga Mahler (Blumine), Schumann “Uvertura, Skerco dhe Final”) dhe Bartok, ndërsa soliste e ftuar speciale është violinistja e njohur bullgare Allbena Danaillova - koncert mjeshtrja e parë e Orkestrës së Filarmonisë së Vjenës. Ajo do të ekzekutojë Koncert për Violinë dhe Orkestër Simfonike № 2 nga Bella Bartok - një nga veprat më shumëngjyrëshe dhe komplekse për të ekzekutuar në zhanrin e koncerteve instrumentale. Le të kujtojmë se Allbena Danaillova ka një karrierë të suksesshme të një solisteje dhe muzikante të dhomës.

Ajo ka qenë violiniste e parë në Orkestrën Shtetërore të Bavarisë, ku më vonë u bë koncert mjeshtre. Një sezon ajo luajti edhe në Orkestrën e Filarmonisë së Londrës. Ajo është drejtuese e Ansamblit të Vjenës /Ensemble Wien/. Rregullisht zhvillon koncerte në Bullgari, Gjermani, Izrael dhe Shtetet e Bashkuara. Ka incizime për radion gjermane Kultur, për Radion e Gjermanisë Veriore dhe Radion Kombëtare Bullgare.


Më shumë nga rubrika

Vepra të Allbena Petroviç-Vraçanska dëgjohen nëpër festivale në mbarë Evropën

Për pjesën më të madhe prej nesh tani është kohë për pushim, për takime me shokë, më në veçanti  me ata të cilët nuk jetojnë në Bullgari dhe me gëzim kthehen këtu për një ose dy javë. Por, për disa artistë vera është kohë për një punë..

botuar më 22-08-17 7.15.PD

Zhivko Zhelev: Gjithmonë ëndërroj të krijoj këtu në Dobruxhë, ku janë rrënjët e mia

Vendlindja e tij Dobruxha është frymëzimi për idetë krijuese të muzikantit tonë të njohur Zhivko Zhelev, i cili së fundmi mbushi 60 vjeç. Dobruxha është mjedisi i tij jetësor dhe profesional, pavarësisht ofertës serioze për punë në Ansamblin..

botuar më 22-08-16 7.15.PD

Kënga më e re e Poli Genova “Give Me Your Love”

Kohët e fundit Poli Genova prezantoi këngën e saj më të re “ Give Me Your Love”. Siç tha këngëtarja në intervistën për klasifikimin e Radios Kombëtare Bullgare Top 20, me këtë këngë ajo vazhdon vijën që ndjek gjatë viteve të fundit – tingëllimi..

botuar më 22-08-11 1.48.MD