Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Instituti Bujqësor në Dobruxha ofron një përzgjedhje të pasur farërash bullgare

Foto: agrodobrich.bg

Dhjetëra farëra të reja për plantacione drithëra, bishtajore dhe luledielli ofrohen nga Instituti Bujqësor Dobruxha në qytetin Gjenerall Toshevo edhe në vitin 2022. Materiali mbjellës është një përzgjedhje bullgare dhe është në përputhje me veçoritë klimatike të rajoneve. Sipas Prof. Ivan Kirjakov nga instituti, ndër përparësitë e seleksionimit të grurit në Gjenerall Toshevo është se ai është krijuar në kushtet e Bullgarisë Verilindore dhe mund të përballojë temperaturat e ulëta.

Sipas ekspertëve, problemi është mungesa e politikës shtetërore ndaj përzgjedhjes së farës bullgare.


Më shumë nga rubrika

Inflacioni vjetor në Bullgari u rrit në 17.3% në korrik

Norma vjetore e inflacionit në Bullgari u përshpejtua në korrik për të 17-in muaj radhazi, duke arritur në 17,3% nga 16,9% në muajin e kaluar, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave. Ky është inflacioni më i lartë që nga maji i..

botuar më 22-08-16 2.44.MD

Rritje 7.8 për qind e pagës mesatare në tremujorin e dytë

Paga mesatare në tremujorin e dytë arriti në 1730 leva (886 euro) – 7.8 për qind më shumë se në tre muajt e parë të vitit, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave. Shpërblimi mesatar më i lartë dhe më i ulët në qershor ishte 2352..

botuar më 22-08-12 7.23.MD

Tartufi – “thesari i gjelbër” në trojet e Bullgarisë

Vështirë se dikush dyshon se mes natyrës së larmishme dhe të pasur në vendin tonë nuk do të ketë ato kërpudha aromatike që vlejnë një pasuri në tregjet botërore. Bëhet fjalë për tartufin, të cilin njihet prej kohësh në Evropë si një erëza e..

botuar më 22-08-11 7.15.PD