Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat në Sofje në mbështetje dhe kundër qeverisë

Edhe bullgarët jashtë vendit po përgatiten për protesta

Foto: BGNES

Një javë e nxehtë politike fillon në Bullgari. Të martën, më 21 qershor, nisin debatet parlamentare për votën e mosbesimit ndaj qeverisë së Kirill Petkovit, të paraqitur nga partia opozitare GERB. Një ditë më vonë, më 22 qershor, do të zhvillohet vetë votimi. Sipas shumë analistëve, rezultati i votimit është i qartë, pasi javën e kaluar shumica e re parlamentare dhe partia “Ka një popull të tillë” (ITN), e cila u shkëput nga koalicioni në pushtet, votuan largimin nga detyra të kryetarit të Kuvendit Popullor Nikolla Minçev.

Aksionet pro-qeveritare në qendër të Sofjes do të nisin më 20 qershor në orën 18:00 me "Marshimi për Bullgarinë Evropiane - në mbrojtje të parlamentarizmit dhe demokracisë", organizuar nga “luftëtarët” për reforma në drejtësi nga nisma "Drejtësia për të gjithë". Aksioni do të shkrihet me protestën civile para parlamentit në orën 18:30 në mbështetje të qeverisë.

Demonstratat pro-qeveritare pritet të vazhdojnë edhe më 21 qershor gjatë debatit parlamentar.

Në të njëjtën ditë, para Parlamentit u organizua një miting i partisë opozitare “Vëzrazhdane”, ku u kërkua dorëheqjen e kabinetit dhe zhvillimi i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

MPB paralajmëroi se e respektojnë të drejtën e qytetarëve për t'u shprehur lirisht, por do t'i përmbushin pa kompromis detyrimet e policisë sipas ligjit për mbrojtjen e rendit publik. Do të ketë inspektime në të gjithë vendin për shkak të sinjaleve operative dhe thirrjeve në rrjetet sociale për përshkallëzimin e protestave, thuhet në deklaratë.

Edhe bullgarët jashtë vendit po mobilizohen për protesta

“Vendi ynë sot është në krizë – politike, ekonomike, madje edhe në krizë identiteti. Jemi dëshmitarë të një betejë kundër mafisë, e cila është shkrirë me vendin tonë. Do të zgjedhim demokracinë apo autoritarizmin, lirinë apo nënshtrimin, guximin apo frikën”. Kjo thuhet në ftesën me të cilën bullgarët në Austri organizojnë protestë nga ora 18:00 e datës 20 qershor para Ambasadës bullgare në Vjenë. Qëllimi është të shprehet mbështetja për qeverinë e Kirill Petkovit në luftën kundër mafies, shkruan blogu i bullgarëve atje Melange Bulgarien.

Nisma vjen nga “Protestat Austri 2020”, të cilat ishin në thelbin e fushatave masive kundër mafies dhe qeverisë së Bojko Borisovit në verën e vitit 2020. Tani ata deklarojnë: “Nuk duam zgjedhje të reja! Ne nuk duam GERB dhe DPS në pushtet!”

Përpiloi: Ivo Ivanov, Elena Karkallanova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto:  “Protestat Austri 2020”, BGNESMë shumë nga rubrika

Web Çitalishte organizon atelienë "Të shkruarit krijues" për bullgarët në mbarë botën

Nga shtatori fëmijët nga komunitetet bullgare anembanë botës do të mund të mësojnë të shkruar krijues në një atelie të organizuar nga Web Çitalishte , njoftoi Agjencia Telegrafike Bullgare /BTA/. Atelieja do të zhvillojë te fëmijët aftësitë e tyre..

botuar më 22-08-09 3.20.MD

Përmirësuam kushtet në të cilët do të punojnë mësuesit bullgarë jashtë shtetit

Afro gjashtë muaj – po aq vazhdoi puna e Komisionit për Bullgarët jashtë Shtetit në Legjislaturën e 47-të të Kuvendit Popullor. Përveç prioriteteve të caktuara nga Kryetarja e tij Antoaneta Coneva në fillim të këtij viti, komisioni arriti të..

botuar më 22-08-09 11.26.PD
Universiteti i Mjekësisë në Sofje

Shkollat bullgare të arsimit të lartë i bashkohen aleancës “Universitetet Evropiane”

Universiteti i Mjekësisë në Sofje dhe Universiteti Bujqësor në Plovdiv iu bashkuan konsorciumit nga nisma “Universitetet Evropiane”. Komisioni Evropian miratoi edhe 4 aleanca të tjera, dy prej të cilave përfshijnë institucionet bullgare të arsimit..

botuar më 22-08-09 10.41.PD