Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikmi i motit për 29 qershorin

Rritje e lehtë e temperaturave

Foto: BGNES

Gjatë natës do të mbizotërojë mot i kthjellët. Mbi Bullgarinë Lindore dhe malet do të ketë vranësira më të konsiderueshme, ku në disa vende do të ketë reshje shiu. Në shumicën e zonave do të jetë e qetë. Të mërkurën do të mbajë mot kryesisht me diell. Temperaturat do të rriten lehtë dhe maksimumi do të lëvizë ndërmjet 29° dhe 34°, pak më të larta do të jenë në disa vende në fushën e Danubit dhe në rajonet ekstreme jugperëndimore, në Sofje rreth 29°.

Në zonat malore do të mbajë mot kryesisht me diell. Pasdite do të mbajë mot pjesërisht i vranët dhe vetëm në disa vende do të ketë reshje shiu për një kohë të shkurtër. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare verilindore. Temperatura maksimale në 1200 m do të jetë rreth 24 °, në 2000 m - rreth 17 °.

Në bregun e Detit të Zi do të mbajë mot kryesisht me diell me rritje të përkohshme të vranësirave. Nuk ka të ngjarë të ketë reshje. Do të fryjë erë e lehtë, pasdite me erë mesatare verilindore. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 26° -30°, kurse ato të ujit të detit 22° -24°. Lëvizja e detit do të jetë 2-3 ballë.

Më shumë nga rubrika

Ministri Rosen Hristov

Bullgaria arriti marrëveshje për një cisternë me gaz të lëngshëm për muajin tetor

Sot , 19 gusht , Bullgaria ka arritur të negociojë një slot për shkarkimin e një cisternë me gaz të lëngshëm në Turqi dhe ka pranuar ofertën e "Shinier" për dorëzimin e një cisternë në tetor. Këtë e bëri të ditur Ministri i Energjisë nga..

botuar më 22-08-19 7.42.MD

Parashikimi i motit për 20 gushtin

Gjatë natës do të jetë i kthjellët dhe pothuajse i qetë. Të shtunën (20 gusht) do të mbajë mot kryesisht me diell dhe i nxehtë. Në orët e pasdites në zonat perëndimore do të fillojnë të zhvillohen vranësira dhe vende-vende do të ketë reshje..

botuar më 22-08-19 4.25.MD

Po hapen pika të ndihmës emergjente në vendpushimet “Sllënçev Brjag” dhe “Zllatni Pjasëci”

Së paku në dy nga vendpushimet e mëdha bregdetare – “Sllënçev Brjag” dhe “Zllatni Pjasëci”, brenda 10 ditëve do të hapen pika të ndihmës emergjente, të cilat do të punojnë 24 orë gjatë muajve të verës, njoftoi Ministri i Shëndetësisë Asen..

botuar më 22-08-19 3.46.MD