Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prodhues bullgarë janë të kërcënuar nga falimentime për shkak të importit pa doganë nga Ukraina

Foto: EPA/BGNES

Direktiva evropiane për import pa taksë doganore nga Ukraina është gati të zhvendosë prodhimin bullgar, i cili rriti në mënyrë drastike koston e tij për shkak të çmimeve të rritura të karburanteve dhe plehrave. Sipas përfaqësuesve të organizatave të degëve, kjo do të ndikojë negativisht tek prodhuesit e mëdhenj të drithërave dhe do të çojë në falimentime në fermat më të vogla.

Sivjet vetëm sipërfaqet e mbjella me grurë në rajonin e qytetit Dobriç janë rreth 1 300 000 dynym, ndërsa rendimentet mesatare të pritshme janë ndërmjet 550-600 kg. Sipas Ministrisë së Bujqësisë, në vitin 2021 Bullgaria renditet e 11-ta në botë për eksportin e grurit në mbi 30 vende, dhe në të njëjtin vit gruri përbënte gati 20 për qind të totalit të eksportit bujqësor të Bullgarisë.


Më shumë nga rubrika

Tartufi – “thesari i gjelbër” në trojet e Bullgarisë

Vështirë se dikush dyshon se mes natyrës së larmishme dhe të pasur në vendin tonë nuk do të ketë ato kërpudha aromatike që vlejnë një pasuri në tregjet botërore. Bëhet fjalë për tartufin, të cilin njihet prej kohësh në Evropë si një erëza e..

botuar më 22-08-11 7.15.PD

Importi nga Greqia po vret biznesin bullgar

Prodhuesit e pjeshkave nga rajoni i qytetit Sliven të Bullgarisë Juglindore kërcënuan me protesta efektive për shkak të çmimeve të ulëta të blerjes. Sipas tyre, importi nga Greqia po vras biznesin vendas, ndaj duan që shteti të vendosë që prodhimi..

botuar më 22-08-10 3.41.MD
Zëvendëskryeministri teknik Atanas Pekanov

Priten fondet e para evropiane për rimëkëmbjen dhe inovacionin

Mjetet e para sipas Planit të Rimëkëmbjes priten këtë vjeshtë, tha zëvendëskryeministri i qeverisë teknike për fondet evropiane Atanas Pekanov për Nova TV. Ato do të jenë 1.3 miliardë euro dhe Bullgaria do t'i kërkojë deri në fund të gushtit. Brenda..

botuar më 22-08-08 10.51.PD