Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

E majta do të negociojë sërish për formimin e qeverisë së re

Kornelija Ninova
Foto: BGNES

Socialistët janë gati të ulen sërish në tryezën e bisedimeve për formimin e qeverisë së re, pasi kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov njoftoi se për kryeministër do të propozohet ministri i financave në dorëheqje Asen Vasilev.

Liderja e së majtës Kornelija Ninova tha se socialistët do të këmbëngulin për një program të qartë, i cili nuk ka ekzistuar deri tani. Sipas Ninovës, është e qartë se BSP ka mendime të ndryshme për një sërë çështjesh me "Po e vazhdojmë ndryshimin", me "Bullgarinë Demokratike" dhe me ITN, por dëshira për të ndryshuar modelin e mëparshëm të qeverisjes së Bullgarisë është e përbashkët. Ninova u apeloi atyre që të fokusohen në të përbashkëtën, për hir të stabilitetit të Bullgarisë dhe qetësisë së qytetarëve bullgarë.

Më shumë nga rubrika

Po rirregullojnë pllakat simbolike të verdha në qendër të Sofjes

Filloi rirregullimi dhe ndërrimi i pllakave të verdhë në qendër të Sofjes. Krahas shtrimit, do të ndërrohen pllakat në trotuare, do të përmirësohen sipërfaqet e gjelbra, njofton Bashkia Metropolitane. Riparimi pritet të zgjasë deri më 10 shtator...

botuar më 22-08-07 10.05.PD

Që nga fillimi i vitit, vizitat e turistëve të huaj në Bullgari u rritën me 130 për qind

Në gjysmën e parë të 2022 vizitat turistike të të huajve në Bullgari janë afër 2 207 000. Krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, kjo është një rritje prej 130 për qind. Këtë e bëri të ditur zëvendësministrja e turizmit, Irena..

botuar më 22-08-07 8.15.PD

Sozopoll është skena e Festivalit të Teatrit të Kukullave dhe Shesheve

Deri më 10 gusht, në qytetin e Sozopolit pranë Detit të Zi po mbahet edicioni i katërt i Festivalit Ndërkombëtar për Teatrin e Kukullave dhe Shesheve "Arlekino dhe Marioneta". Krahas pjesëmarrësve bullgarë ka edhe grupe teatrore nga Spanja, Portugalia..

botuar më 22-08-06 6.05.PD