Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një terminal intermodal do të lehtësojë trafikun nëpër Danub pas vitit 2025

Ura e Danubit 2
Foto: BGNES - arkiv

Një terminal intermodal do të ndërtohet në qytetin danubian Ruse deri në fund të vitit 2025. Kjo u bë e ditur nga Kompania Kombëtare e Infrastrukturës Hekurudhore.Vlera e projektit është 52 milionë leva. Ndërtimi i objektit pritet të fillojë vitin е ardhshëm. Sipas analizës, terminali fillimisht do të jetë në gjendje të përpunojë rreth 60 000 kontejnerë në vit, dhe deri në vitin 2045 kapaciteti i objektit mund të dyfishohet. Terminali pritet të çojë në një rritje të konsiderueshme të trafikut të mallrave, ndërsa në të njëjtën kohë do të shmangen bllokimet e trafikut në rrugën përmes pikës së kontrollit të Urës së Danubit.

Më shumë nga rubrika

Tartufi – “thesari i gjelbër” në trojet e Bullgarisë

Vështirë se dikush dyshon se mes natyrës së larmishme dhe të pasur në vendin tonë nuk do të ketë ato kërpudha aromatike që vlejnë një pasuri në tregjet botërore. Bëhet fjalë për tartufin, të cilin njihet prej kohësh në Evropë si një erëza e..

botuar më 22-08-11 7.15.PD

Importi nga Greqia po vret biznesin bullgar

Prodhuesit e pjeshkave nga rajoni i qytetit Sliven të Bullgarisë Juglindore kërcënuan me protesta efektive për shkak të çmimeve të ulëta të blerjes. Sipas tyre, importi nga Greqia po vras biznesin vendas, ndaj duan që shteti të vendosë që prodhimi..

botuar më 22-08-10 3.41.MD
Zëvendëskryeministri teknik Atanas Pekanov

Priten fondet e para evropiane për rimëkëmbjen dhe inovacionin

Mjetet e para sipas Planit të Rimëkëmbjes priten këtë vjeshtë, tha zëvendëskryeministri i qeverisë teknike për fondet evropiane Atanas Pekanov për Nova TV. Ato do të jenë 1.3 miliardë euro dhe Bullgaria do t'i kërkojë deri në fund të gushtit. Brenda..

botuar më 22-08-08 10.51.PD