Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Propozojnë një kufi të ri varfërie, por 1.5 milionë veta mbeten me të ardhura më të ulëta

Foto: Rawpixel

Ministria e Çështjeve Sociale propozon që kufiri i varfërisë në vend nga 1 janari 2023 të jetë 202 euro (504 leva). Projekt dekreti është publikuar për diskutim publik. Rritja është 46 euro (91 leva) ose 22%. Rritja e kufirit të varfërisë është më e madhja në 10 vitet e fundit dhe do të rrisë numrin e njerëzve me ndihmë sociale në më shumë se 96 000 njerëz. Nga kufiri i varfërisë varen edhe ndihmat mujore për 670 000 me çrregullime.

Por edhe me vijën e re të propozuar të varfërisë, më shumë se 1.5 milion njerëz, ose më shumë se 22% e bullgarëve, do të mbeten nën pragun e saj.


Më shumë nga rubrika

Është regjistruar një tërmet me magnitudë 4.8 ballë 15 km nga Plovdivi

Një tërmet me magnitudë 4.8 ballë sipas Qendrës Sizmologjike Mesdhetare Evropiane është regjistruar 15 km nga Plovdivi dhe 146 km nga Sofja. Epiqendra e tërmetit ishte në veri të Asenovgradit. Lëkundja ka ndodhur në orën 15:26 dhe ka qenë 4.5 km e..

rinovuar më 23-06-07 4.16.MD
Deljan Peevski

Një deputet i sanksionuar sipas “Ligjit Magnitsky” u bashkua me Komisionin Kushtetues

Deljan Peevski, një deputet nga Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) i sanksionuar sipas Ligjit Magnitsky, u bë anëtar i Komisionit Parlamentar për Çështjet Kushtetuese, duke zëvendësuar Gjuner Ahmedin nga e njëjta parti. Prokuroria..

botuar më 23-06-07 3.21.MD

Parlamenti nuk pranoi të anulojë marrëveshjen e mbrojtjes me SHBA

Pas një debati të gjatë, deputetët hodhën poshtë projektvendimin për ndërprerjen e Marrëveshjes midis Bullgarisë dhe SHBA-së për bashkëpunimin në mbrojtje, të paraqitur nga “Vëzrazhdane”. Grupet e tjera parlamentare votuan “kundër” ose u abstenuan...

botuar më 23-06-07 12.12.MD