Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aleksandër Georgiev nënshkroi një kontratë me kampionin e Ligës Kombëtare të Hokejit Kolorado

Foto: Reuters

Portieri me rrënjë bullgare (i lindur në një familje bullgaro-ruse) Aleksandër Georgiev nënshkroi kontratë me kampionin e Ligës Kombëtare të Hokejit, Kolorado. Kontrata e Georgiev është trevjeçare në vlerën e 10.2 milionë dollarëve. 26 vjeçari Georgiev, ka 28 ndeshje për Nju Jork Rangers sezonin e kaluar. Gjatë kampionatit të kaluar, portieri i lindur në qytetin danubian Ruse shpëtoi mesatarisht 2.92 gola për ndeshje në Ligë, njofton BTA.


Më shumë nga rubrika

Mbi 3500 pjesëmarrës në Maratonën e Sofjes më 9 tetor

Më shumë se 3500 aplikime janë dorëzuar për pjesëmarrje në Maratonën e Sofjes, e cila do të mbahet të dielën, më 9 tetor, njoftuan organizatorët e një prej ngjarjeve sportive më të njohura në kryeqytet. Rreth 500 persona do të marrin pjesë në..

botuar më 22-10-04 4.25.MD

“Guardian” përfshiu një bullgar në mesin e futbollistëve më premtues në botë

Futbollisti nga kombëtarja bullgare e të rinjve, Martin Georgiev, është përfshirë në renditjen prestigjioze të gazetës britanike “Guardian” për 60 talentët më premtues të futbollit në botë. Mbrojtësi, i cili këtë sezon kaloi nga skuadra bullgare..

botuar më 22-09-28 5.08.MD
Kombëtarja bullgare e futbollit

UEFA do të ndëshkojë Maqedoninë e Veriut për fishkëllimën e himnit kombëtar bullgar

UEFA ka shpallur zyrtarisht urnat për kualifikueset e Euro 2024 në Gjermani. Shorti do të hidhet më 9 tetor në Frankfurt. Bullgaria do të jetë në grupin 4 pas dy fitoreve ndaj Gjibraltarit (5:1) dhe Maqedonisë së Veriut (1:0) në Ligën e Kombeve..

botuar më 22-09-28 4.13.MD