Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Populli e nderon Profetin Ilia si një shenjtor zot i breshërive

Foto: pravoslavie.bg

Më 20 korrik ortodoksia kremton Profetin e Dhiatës së Vjetër Ilia, një pasardhës i stërgjyshit të Shenjtë Aaron. Populli ynë e quan këtë festë Ilinden, ndërsa Shën Ilian e respekton si një nga të ashtuquajturit shenjtorë zotërinj të breshërive. Ai është zot i elementeve qiellore të verës, zot i bubullimave, vetëtimave dhe rrufeve. Prandaj në këndet e ndryshme të vendit e quajnë Grëmovnik, Grëmollomnik dhe emra të tjerë të prejardhur nga fjala shqip “bubullima”.

Në përrallat popullore shenjtori ka një karrocë të zjarrtë dhe me të ndjek kuçedrën që ha grurin e arave. Ndoshta ky përfytyrim lidhet me mrekullinë e largimit të tij nga bota tokësore, e përshkruar në jetëshkrimin e tij. Sipas tij, Shën Ilia u kap në një karrocë të zjarrtë dhe u çua i gjallë në parajsë.

Për fuqitë mbinatyrore të “Shën Ilias së moçëm” tregon një këngë e bukur nga repertori i këngëtarëve Daniell Spasov dhe Milen Ivanov.

Redaktore: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Bullgarë marrin pjesë në Festivalin e Etnoseve në Kishinau të Moldavisë

Në një kaleidoskop shumëngjyrësh tingujsh, ritmesh, shijesh dhe ngjyrash këtë të diel, më 18 shtator, kthehet kryeqyteti moldavian Kishinau. Sivjet për herë të 21-të qyteti bëhet organizator i Festivalin Popullor të Etnoseve “Uniteti përmes..

botuar më 22-09-18 10.45.PD

“Të lashtat për një dimër të ngopur” – festival prezanton lidhjen e banorëve të Dobruxhës me tokën e tyre pjellore

Fshati piktoresk Krushari në rajonin e Dobruxhës po përgatitet për edicionin e parë të Festivalit “Të lashtat për një dimër të ngopur”, i cili do të mbahet më 17 shtator në parkun e fshatit. Ideja është të popullarizohet etnografia, folklori dhe..

botuar më 22-09-17 8.25.PD

Për një byrek bullgar dhe kavarma në fshatin ukrainas Kubej

Banuesit e fshatit Kubej në Bollgrad-Ukrainë, komunikojnë midis tyre në një gjuhë të bukur dhe arkaike bullgare, respektojnë traditat bullgare, kurse në tavolinën e vet vendosin gjellë të shijshme bullgare. Fshati është i njohur dhe si..

botuar më 22-08-25 12.24.MD