Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fillojnë Ditët e Muzikës Klasike në Ballçik

Foto: Facebook /Balchik Classic Days

Nga 23 deri më 30 korrik në pushimoren bregdetare Ballçik mbahet edicioni i 13-të i Ditëve të Muzikës Klasike. Veprimtaria organizohet nga Fondacioni “Akademia Klasike”  me mbështetjen e Bashkisë së qytetit Ballçik. Drejtori i festivalit Sava Tihollov është i bindur se edhe pandemia me kufizimet e saj nuk e ka ulur interesin për javën më muzikore për rajonin gjatë vitit.

Fillimi do të jepet nga Ansambli i Dhomës “Sofijski Solisti” (Solistët e Sofjes) me dirigjent Pllamen Xhurov. Kështu muzikantët do të shënojnë 60 vjetorin në skenë.

Përpilues: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Trendafillka

Këngë dhe ritme bullgare nga New Orleans

New Orleans është i njohur për komunitetin e tij shumëngjyrësh kulturor, kuzhinën e tij tradicionale dhe mbi të gjitha, trashëgiminë e tij të jashtëzakonshme muzikore. Në kryeqytetin botëror të xhazit, pothuajse të gjithë luajnë në një instrument,..

botuar më 22-09-24 12.45.MD

Takimi vjetor i Rrjetit Evropian të Xhazit mbahet në Sofje

Festivalet më të mëdha të xhazit në Evropë e zgjodhën Sofjen për të mbajtur takimin e tyre. Konferenca Evropiane e Xhazit mbahet në Sofje nga 22 deri më 25 shtator. Kjo është veprimtaria e parë e këtij lloji në Evropën Juglindore. Aksenti i..

botuar më 22-09-24 9.25.PD
Снимка: Facebook/arrowmusicofficial2020

New York – ëndrra e Trios Arrow

Arrow është një trio e përbërë nga muzikantë shumë të rinj, të diplomuar në Shkollën Kombëtare të Muzikës “Ljubomir Pipkov”. Valeria Vasilenko - vokaliste në grup, është një pianiste, vajza e mësuesve dhe ekzekutuesve të famshëm, e cila megjithatë..

botuar më 22-09-20 1.15.MD