Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Profetesha Vanga besonte se viti 2022 është një pikë kthese për njerëzimin, kujtojnë ithtarët e saj

Foto: arkiv

Çdo vit në prag të 11 gushtit – ditës së vdekjes së profetes së njohur bullgare Gjysha Vanga, e cila u largua nga kjo botë në vitin 1996, qindra pelegrinë i drejtohen shtëpisë dhe varrit të saj. Shumë nga njerëzit që i janë mirënjohës profetes Vanga për parashikimet e saj e vizitojnë kishën "Shën Petka Bëllgarska”, ndërtuar në fshatin Rupite, afër qytetit Petriç, ku Vanga kaloi vitet e fundit të jetës së saj dhe financoi ndërtimin e tempullit në Rupite, muralet e të cilit janë vepër e piktorit Svetlin Rusev. Duke qenë se tempulli nuk është ndërtuar sipas kanunit të miratuar nga Kisha jonë Ortodokse, kapela nuk është shenjtëruar dhe për këtë arsye quhet vetëm "tempull", pa specifikuar se për çfarë feje bëhet fjalë.

Kisha „Shën Petka Bëllgarska“

Disa nga të afërmit eVangës pohojnë se ajo ka parashikuar se viti aktual 2022 do të jetë një pikë kthese për njerëzimin dhe se situata politike do të rëndohet. Ajo ka thënë se disa aleanca dhe marrëveshje do të shemben, por në vend të tyre do të dalin të reja. Sipas saj, ata njerëz që e gjejnë forcën për të mos u dëshpëruar dhe për të kapërcyer vështirësitë do të mund të ecin përpara.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: arkiv, BGNES

Më shumë nga rubrika

Prilep

Dimitër Talev, qyteti Prilep dhe banorët e tij

Rreth ditëlindjes së shkrimtarit të njohur bullgar Dimitër Talev (1 shtator), mediat bullgare ngritën pyetjen për fatin e shtëpisë së tij në qytetin Prilep. Për dimensionet e Talevit në Maqedoninë e Veriut sot dhe trashëgiminë e tij, “Radio..

botuar më 22-09-25 12.25.MD
Ivan Vazov

101 vjet nga vdekja e Ivan Vazov

Më 22 shtator shënohet 101 vjetori i vdekjes së patriarkut të letërsisë bullgare, Ivan Vazov. Sipas traditës, Muzeu Letrar Kombëtar organizon një pelegrinazh para varrit të poetit në kopshtin pas altarit të kishës “Shën Sofia” në kryeqytet...

botuar më 22-09-22 2.12.MD

Dita e Pavarësisë dhe е Bashkimit – dy aktet me të cilat shteti ynë riktheu vendin e tij në hartën evropiane

Dita, në të cilën Bullgaria shpalli Pavarësinë, më 22 shtator, me manifestin e Princit bullgar Ferdinand, u dha fund lidhjeve vasale me Perandorinë Osmane. Principata e Bullgarisë u bë një mbretëri e pavarur, e kryesuar nga Mbreti Ferdinand..

botuar më 22-09-22 7.05.PD