Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deri në Jupiter dhe mbrapa me këngën "Sa e dua"

Foto: FB/Jupiter7_official

“Të gjithë kërcejmë në Hënë.

Ndihem tmerrësisht i vetmuar në Pluton.

Në Saturn nuk jemi të ftuar të këndojmë...

Ne jemi numër një në Jupiter – “Jupiteri Shtatë!”

Këtë shëtitje të këndshme nëpër hapësirë ia detyrojmë grupit “Jupiter 7”, ndërsa vjershat janë nga kënga e tyre e re “Sa e dua”. Grupi ka rreth një vit që ekziston. Një nga paraqitjet e tij të para ishte në Festivalin e Jazz-it në Bansko në vitin 2021. Dhe pak ditë më parë morën pjesë në Festivalin e Arteve në Koprivshtica. Interpretuesit e rinj janë të diplomuar në Shkollën Kombëtare të Muzikës "Ljubomir Pipkov". Disa prej tyre e përfunduan me sukses arsimin e tyre këtë vit, ndërsa disa të tjerë do ta mbarojnë shkollën vitin e ardhshëm. Të gjithë kanë një arsim klasik dhe për këtë arsye është logjike të supozohet se "Jupiteri" vjen nga titulli i Simfonisë Nr. 41 të Mozartit. “Jupiter 7” quhet një nga baladat e tyre, e cila u pëlqen shumë. Ata kanë edhe 5 ose 6 këngë origjinale dhe shpresojnë t'i regjistrojnë së shpejti.

Siç do ta dëgjoni edhe vetë, kënga e tyre e re “Sa e dua” është shumë e këndshme, verore dhe dinamike. Në video, së bashku me interpretuesit nga grupi, marrin pjesë shokët e klasës dhe miqtë e tyre - gjithashtu nga Shkolla Kombëtare e Muzikës “Ljubomir Pipkov”.

Muzika, teksti dhe aranzhimi janë të Neo Kurtevit - kitarë dhe vokal, dhe babait të tij Krasi Kurtev nga grupi "Akaga".

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Trendafillka

Këngë dhe ritme bullgare nga New Orleans

New Orleans është i njohur për komunitetin e tij shumëngjyrësh kulturor, kuzhinën e tij tradicionale dhe mbi të gjitha, trashëgiminë e tij të jashtëzakonshme muzikore. Në kryeqytetin botëror të xhazit, pothuajse të gjithë luajnë në një instrument,..

botuar më 22-09-24 12.45.MD

Takimi vjetor i Rrjetit Evropian të Xhazit mbahet në Sofje

Festivalet më të mëdha të xhazit në Evropë e zgjodhën Sofjen për të mbajtur takimin e tyre. Konferenca Evropiane e Xhazit mbahet në Sofje nga 22 deri më 25 shtator. Kjo është veprimtaria e parë e këtij lloji në Evropën Juglindore. Aksenti i..

botuar më 22-09-24 9.25.PD
Снимка: Facebook/arrowmusicofficial2020

New York – ëndrra e Trios Arrow

Arrow është një trio e përbërë nga muzikantë shumë të rinj, të diplomuar në Shkollën Kombëtare të Muzikës “Ljubomir Pipkov”. Valeria Vasilenko - vokaliste në grup, është një pianiste, vajza e mësuesve dhe ekzekutuesve të famshëm, e cila megjithatë..

botuar më 22-09-20 1.15.MD