Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Dita e Ashuresë" festohet në Plovdiv

Foto: BNR, Plovdiv

Mijëra banorë të Plovdivit dhe mysafirë të qytetit shijuan tortën, e cila u shpërnda në festën e "Ditës së Ashuresë". Sipas traditës, Ashure u mbajt në qendër të qytetit përballë Xhamisë Xhumaja. Për vitin e radhës, Bordi Mysliman dhe Myftiu i Qarkut e organizuan festën. Në këtë ditë, myslimanët në Bullgari gatuajnë ashure dhe ua shpërndajnë atë fqinjëve të tyre, pavarësisht nëse janë myslimanë apo jo. Kjo bëhet me një mesazh paqeje, gëzimi dhe bekimi, tha Ahmed Pehlivan, kryetar i Bordit të Myslimanëve, transmeton BTA.

Festa shënohet në ditën e 10 të muajit Muharrem sipas kalendarit mysliman, sepse besohet se më pas ata që i shpëtuan përmbytjes me arkën e Noes gjetën 10 lloje ushqimesh dhe me to përgatitën reçelin legjendar.

Më shumë nga rubrika

Përvan Simeonov

Përvan Simeonov: Populli nuk do që të votojë, politikanët nuk duan të qeverisin

Vota nga jashtë po vazhdon të jetë protestuese dhe mesazhi i saj ende mbetet "Ndryshoni Bullgarinë" - vuri në dukje sociologu Përvan Simeonov nga agjencia Gallup International në komentin e tij për zgjedhjet jashtë vendit. Megjithatë, ndryshe nga..

botuar më 22-10-05 3.42.MD

Përshëndetje mësuesve bullgarë brenda dhe jashtë vendit

Bordi Drejtues i Shoqatës së shkollave bullgare jashtë vendit përshëndet të gjithë mësuesit bullgarë brenda dhe jashtë shtetit me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Mësuesit, e cila festohet në mbi 100 vende të botës me iniciativën e UNESCO-s...

botuar më 22-10-05 3.13.MD

Një fëmijë bullgar u bë kampion bote në llogaritjen e shpejtë mendore

Kampioni i ri botëror në matematikën e shpejtësisë mendore për fëmijë deri në 12 vjeç është Kallojan Geshev. Ai është nxënës nga Sofja. Në kampionatin botëror të zhvilluar në qytetin Bilefeld të Gjermanisë, djali arriti 2217 pikë të pabesueshme, me..

botuar më 22-10-04 3.28.MD