Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U kërkua shtyrje e afatit për nënshkrimin e kontratës për gazin amerikan

Ministri Rosen Hristov
Foto: BGNES

Qeveria e përkohshme ka kërkuar nga kompania amerikane Cheniere një shtyrje dy-javore të afatit për nënshkrimin e kontratës për furnizimin me gaz të lëngshëm, tha për bTV Ministri i Energjisë Rosen Hristov. Kabineti i mëparshëm i Kirill Petkovit kishte një marrëveshje paraprake për dorëzimin e 7 cisternave për periudhën nga tetori 2022 deri në prill 2023. Sipas Hristov, shtyrja është e nevojshme për të rezervuar kapacitet shtesë në terminalin e shkarkimit, por ai nuk saktësoi nëse kapacitetet janë në Greqi ose në Turqi.

Kabineti po shqyrton gjithashtu opsionin e rifillimit të furnizimeve nga Gazprom, tha Ministri dhe theksoi se Bullgaria nuk do të devijojë nga sanksionet e vendosura nga BE.


Më shumë nga rubrika

Godina e MPJ-së

Punonjësit e Ministrisë së Jashtme po përgatiten për grevë

Ministria e Punëve të Jashtme është duke u përgatitur për aksion greve, dhe arsyeja është niveli jashtëzakonisht i ulët i pagave në sistemin e MPJ-së, raporton BGNES. Punonjësit e Ministrisë së Jashtme sqarojnë se organizimi i aksioneve të grevës është..

botuar më 22-10-04 7.19.MD

GERB do të formojë një grup kontakti për negociatat rreth formimit të kabinetit të ri

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, njoftoi sot në një konferencë se për formimin e qeverisë, partia do të shpresojë tek negociatat me partitë politike përmes një grupi kontakti të njerëzve me reputacion të padiskutueshëm euroatlantik. Grupi i..

botuar më 22-10-04 5.50.MD

KE miratoi Programin Bullgar të Konkurrueshmërisë për 1.49 miliardë euro

Komisioni Evropian ka miratuar Programin Bullgar për Konkurrueshmëri dhe Inovacione në Ndërmarrje me vlerë më shumë se 1.49 miliardë euro. Fondet janë për mbështetjen e synuar të kompanive bullgare për problemet që vonojnë transformimin e ekonomisë sonë..

botuar më 22-10-04 5.31.MD