Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria po përballet me një problem të mbrojtjes ajrore

Ministri teknik Dimitër Stojanov
Foto: BGNES

Ekziston rreziku që aviacioni ushtarak bullgar të mos mund të kryejë detyrën luftarake, deklaroi ushtruesi i detyrës së Ministrit të Mbrojtjes, Dimitër Stojanov, në prezantimin e ekipit të tij.

Avioni MIG-29 do të jetë në shërbim deri në mesin e vitit 2023. Po zhvillohen bisedime me Poloninë për të riparuar të paktën 6 motorë për MIG-29", tha Stojanov. Ministria po heton gjithashtu nëse Bullgaria mund të furnizojë avionë me qira.

"Avionët e parë F-16 do të mbërrijnë në vitin 2025. Ata do të jenë operacionalisht gati në fund të vitit 2026. Kjo do të thotë se për 3-4 vjet do të kemi një problem serioz me mbrojtjen e hapësirës sonë ajrore", tha Stojanov. Ai theksoi se prioritet i tij zyrtar do të jetë blerja e akoma 8 avionëve F-16.

Më shumë nga rubrika

DPS është forca e parë politike e votës bullgare jashtë vendit

Me 94.97 për qind të protokolleve të përpunuara të komisioneve zgjedhore sektoriale të bullgarëve që votuan jashtë vendit, në vend të parë është partia “Lëvizja për të drejta dhe liri” (DPS) me 32.57 për qind të votave. “Po e vazhdojmë..

rinovuar më 22-10-03 8.31.PD

Ditën e dytë nuk u raportua asnjë vdekje me Covid

179 janë të sapo infektuar me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u ulën me 119 nga një ditë më parë. 61 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 15.77 për qind nga 1135 testet e kryera rezultuan pozitive, në..

botuar më 22-10-03 8.18.PD

Me 99.03 për qind të protokolleve të përpunuara, GERB-SDS është forca e parë politike

7 parti dhe koalicione pritet të formojnë Legjislaturën e re të 48-të të Kuvendit Popullor të Bullgarisë pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 2 tetorit. Sipas të dhënave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të datës 03.10.2022 , ora 07:00..

rinovuar më 22-10-03 7.28.PD