Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Wawrinka do të luajë në vjeshtë në Sofje me "wild card"

Stan Wawrinka
Foto: Rojters

Mbajtësi i 3 titujve Grand Slam dhe akoma 16 të tjerëve në turnetë ATP, Stan Wawrinka, do të luajë në Sofia Open 2022, njoftuan organizatorët. Turneu i kategorisë ATP 250 zhvillohet nga 25 shtatori. Zvicerani vjen me “wild card” për skemën kryesore të edicionit të shtatë në Sofje.

Tenisti më i fortë bullgar, Grigor Dimitrov, fitoi edhe në dyshe në turneun ATP 1000 në Monreal. Së bashku me rusin Andrei Rublev eliminuan me 3:6, 6:2, 10:8 australianët Matthew Ebden dhe Max Purcell. Në fazën e 16-të në Kanada, Dimitrov dhe Rublev do të luajnë kundër nënkampionëve Marcel Granollers - Spanjë dhe Horacio Ceballos - Argjentinë.

Në mbrëmjen e 10 gushtit Dimitrov do të luajë edhe një ndeshje kundër australianit Alex de Minaur.

Më shumë nga rubrika

“Guardian” përfshiu një bullgar në mesin e futbollistëve më premtues në botë

Futbollisti nga kombëtarja bullgare e të rinjve, Martin Georgiev, është përfshirë në renditjen prestigjioze të gazetës britanike “Guardian” për 60 talentët më premtues të futbollit në botë. Mbrojtësi, i cili këtë sezon kaloi nga skuadra bullgare..

botuar më 22-09-28 5.08.MD
Kombëtarja bullgare e futbollit

UEFA do të ndëshkojë Maqedoninë e Veriut për fishkëllimën e himnit kombëtar bullgar

UEFA ka shpallur zyrtarisht urnat për kualifikueset e Euro 2024 në Gjermani. Shorti do të hidhet më 9 tetor në Frankfurt. Bullgaria do të jetë në grupin 4 pas dy fitoreve ndaj Gjibraltarit (5:1) dhe Maqedonisë së Veriut (1:0) në Ligën e Kombeve..

botuar më 22-09-28 4.13.MD

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut në një ndeshje të Ligës së Kombeve

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut me rezultat 1:0 në një ndeshje të tensionuar të mbushur me skena të vrazhda dhe të shëmtuara të shkaktuara nga mikpritësit. Pas një kartoni të kuq në minutën e 14-të, maqedonasit luajtën me..

botuar më 22-09-27 10.33.PD