Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Paga minimale të rritet me 30 euro propozoi ministri social

Llazar Llazarov
Foto: BGNES

Qeveria teknike propozon që paga minimale nga viti 2023 të rritet nga 710 leva (363 euro) në 770 leva (393 euro). Këtë e tha Zëvendëskryeministri në detyrë dhe Ministër Social Llazar Llazarov. Sipas tij kjo përputhet me parimin që paga minimale të jetë 50 për qind nga paga mesatare për vitin e kaluar. Propozimi ka për t’u diskutuar me partnerët socialë.


Më shumë nga rubrika

MPJ

Punonjësit e Ministrisë së Jashtme po përgatiten për grevë

Ministria e Punëve të Jashtme është duke u përgatitur për aksion grevë, dhe arsyeja është niveli jashtëzakonisht i ulët i pagave në sistemin e MPJ-së, raporton BGNES. Punonjësit e Ministrisë së Jashtme sqarojnë se organizimi i aksioneve të grevës është..

botuar më 22-10-04 7.19.MD

GERB do të formojë një grup kontakti për negociatat rreth formimit të kabinetit të ri

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, njoftoi sot në një konferencë se për formimin e qeverisë, partia do të shpresojë tek negociatat me partitë politike përmes një grupi kontakti të njerëzve me reputacion të padiskutueshëm euroatlantik. Grupi i..

botuar më 22-10-04 5.50.MD

KE miratoi Programin Bullgar të Konkurrueshmërisë për 1.49 miliardë euro

Komisioni Evropian ka miratuar Programin Bullgar për Konkurrueshmëri dhe Inovacione në Ndërmarrje me vlerë më shumë se 1.49 miliardë euro. Fondet janë për mbështetjen e synuar të kompanive bullgare për problemet që vonojnë transformimin e ekonomisë sonë..

botuar më 22-10-04 5.31.MD