Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Radan Kënev e pyeti Komisionin Evropian nëse interkonektori me Greqinë po vonohet qëllimisht

Foto: arkiv

Eurodeputeti bullgar Radan Kënev pyeti Komisionin Evropian nëse po monitoron përfundimin e projektit për interkonektorin greko-bullgar të gazit dhe nëse qeveritë e Bullgarisë dhe Greqisë dhanë shpjegime për arsyen e vonesës së tij. Kënev gjithashtu pyet nëse Prokuroria Evropiane po heton një pengim të mundshëm të qëllimshëm të finalizimit të projektit, njoftoi BTA. Eurodeputeti thekson se interkonektori është një projekt me interes të përbashkët për BE-në, edhe më i rëndësishëm pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov

GERB nuk do të qeverisë me DPS, “Vëzrazhdane” dhe “Ngritja Bullgare”

Populli tha: “Mjaft me grindjet tuaja, gjeni një rrugë”, tha kreu i GERB-it, Bojko Borisov, duke komentuar rezultatet e zgjedhjeve parlamentare. Asgjë ndryshe nuk do të ndodhë në zgjedhjet e ardhshme. Populli nuk i ka dhënë askujt të..

botuar më 22-10-04 1.36.MD

Ukraina vazhdon të përparojë në territoret e pushtuara nga Rusia

Forcat ukrainase thyen mbrojtjen ruse në rajonin Herson. Sipas raporteve ruse, ata pushtuan fshatin Dudçani në bregun e djathtë të lumit Dnieper dhe do të përpiqen të avancojnë drejt Berisllav dhe Novaja Kahovka. Njësitë ukrainase po përparojnë në..

botuar më 22-10-04 10.22.PD

9 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

1339 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u rritën me 1160 nga një ditë më parë. 58 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 15.8 për qind e 8467 testeve të kryera ishin pozitive,..

botuar më 22-10-04 8.59.PD