Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Interkonektori me Greqinë u shpall prioritet numër 1

Foto: BGNES

I gjithë shteti është aktualisht i mobilizuar për të përfunduar lidhjen e gazit me Greqinë. Këtë e njoftoi Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Transportit në detyrë, Hristo Aleksiev, i cili së bashku me Ministrin e përkohshëm të Zhvillimit Rajonal dhe Punëve Publike, Ivan Shishkov, inspektuan ndërtimin e lidhjes ndërsistemore të gazit midis Greqisë dhe Bullgarisë.

“Prioriteti numër 1 është lidhësi i gazit, sepse përmes tij do të marrim gazin më të lirë me kushtet më të favorshme. Në vend të dytë është stabilizimi financiar i “Bullgargaz”, theksoi Aleksiev. Sipas tij, do të bëhet gjithçka që është e mundur për të pasur lidhja gati për përdorim para fillimit të sezonit të ngrohjes.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 5 tetorin 2022

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 5 deri në 10°, në Sofje rreth 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara të larta dhe me erë mesatare veriore. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 16 deri në 21°, në..

botuar më 22-10-04 8.35.MD

Presidenti i dorëzoi çmimet “John Atanasov” për vitin 2022

Presidenti Rumen Radev ua ndau nderimet laureatëve të iniciativës presidenciale “Çmimi John Atanasov” për vitin 2022. Boris Bankov nga Universiteti Ekonomik i Varnës është fituesi i çmimit këtë vit. Çmimi është për një produkt IT që lufton plagjiaturën..

botuar më 22-10-04 8.02.MD
Godina e MPJ-së

Punonjësit e Ministrisë së Jashtme po përgatiten për grevë

Ministria e Punëve të Jashtme është duke u përgatitur për aksion greve, dhe arsyeja është niveli jashtëzakonisht i ulët i pagave në sistemin e MPJ-së, raporton BGNES. Punonjësit e Ministrisë së Jashtme sqarojnë se organizimi i aksioneve të grevës është..

botuar më 22-10-04 7.19.MD