Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Më 27 gusht fillon turi i çiklizmit në Bullgari

Foto: BGNES-arkiv

Turi i 69-të i çiklizmit në Bullgari do të mbahet në fund të gushtit, njoftoi Federata Bullgare e Çiklizmit. Prologu është më 27 gusht në Sofje me një gjatësi prej 1 km rreth tempullit-monument “Shën Aleksandër Nevski”, kur do të prezantohen ekipet pjesëmarrëse. Fillimi zyrtar i garës është më 28 gusht në kryeqytet para stadiumit kombëtar “Vasill Levski”, ndërsa finalja është më 1 shtator në Momçillgrad.

Pjesëmarrësit do të përshkojnë gjithsej rreth 800 kilometra. Ata do të bëjnë gjithsej tre ngjitje në Stara Pllanina, ndër të cilat është zona Beklemeto, e cilësuar si një nga lartësitë më të vështira të Bullgarisë për shkak të gjatësisë prej 22 km dhe pjerrësisë mesatare gati 6%.

Më shumë nga rubrika

“Guardian” përfshiu një bullgar në mesin e futbollistëve më premtues në botë

Futbollisti nga kombëtarja bullgare e të rinjve, Martin Georgiev, është përfshirë në renditjen prestigjioze të gazetës britanike “Guardian” për 60 talentët më premtues të futbollit në botë. Mbrojtësi, i cili këtë sezon kaloi nga skuadra bullgare..

botuar më 22-09-28 5.08.MD
Kombëtarja bullgare e futbollit

UEFA do të ndëshkojë Maqedoninë e Veriut për fishkëllimën e himnit kombëtar bullgar

UEFA ka shpallur zyrtarisht urnat për kualifikueset e Euro 2024 në Gjermani. Shorti do të hidhet më 9 tetor në Frankfurt. Bullgaria do të jetë në grupin 4 pas dy fitoreve ndaj Gjibraltarit (5:1) dhe Maqedonisë së Veriut (1:0) në Ligën e Kombeve..

botuar më 22-09-28 4.13.MD

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut në një ndeshje të Ligës së Kombeve

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut me rezultat 1:0 në një ndeshje të tensionuar të mbushur me skena të vrazhda dhe të shëmtuara të shkaktuara nga mikpritësit. Pas një kartoni të kuq në minutën e 14-të, maqedonasit luajtën me..

botuar më 22-09-27 10.33.PD