Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Reduktohet karantina për të pavaksinuarit, për të vaksinuarit kundër Covid-19 karantina hiqet

Angell Kunçev
Foto: BNR

Izolimi i detyrueshëm për të sëmurët me Covid-19 do të ulet nga 10 në 7 ditë. Kështu deklaroi në një konferencë para Ministrisë së Shëndetësisë, docent Angell Kunçev – kryeinspektori shtetëror shëndetësor. Karantina e personave të kontaktit ulet nga 7 në 5 ditë, ndërsa për personat që janë brenda 3 muajve nga vaksinimi i fundit - me dozë të plotë ose përforcuese, si dhe për ata që janë sëmurë brenda kësaj periudhe, karantina hiqet.

Sipas Kunçevit, ky është hapi i parë drejt lehtësimit gradual të masave kundër koronavirusit. Urdhri hyn në fuqi nga e enjtja dhe do të jetë në fuqi për një javë.

Të paktën deri më 25 gusht mbetet e detyrueshme mbajtja e maskave në transportin publik, objektet mjekësore, farmacitë dhe institucionet që ofrojnë shërbime sociale.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 29 shtatorin 2022

Gjatë 24 orëve të ardhshme vranësira në vend do të jetë e ndryshueshme, me reshje shiu në vende të izoluara në zonat malore. Do të vazhdojë të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga jugperëndimi. Moti mbetet i ngrohtë deri në fund të shtatorit, me..

botuar më 22-09-28 8.25.MD

Bullgaria dhe 14 vende të tjera i kërkuan KE-së për t’i vendosur një tavan çmimit të gazit natyror

Bullgaria dhe 14 vende të tjera të BE-së i kanë kërkuar Komisionit Evropian të paraqesë masa për të vendosur një tavan mbi çmimin e gazit natyror që BE importon, jo vetëm atë nga Rusia, raportoi BNT. Të 15 vendet duan që masat të prezantohen dhe..

botuar më 22-09-28 7.38.MD

Aksident me një avion ushtarak pranë Bezmerit, piloti është katapultuar

Prokuroria Ushtarake në Sliven ka marrë përsipër hetimin e një aksidenti me avion pasditen e sotme në bazën e Forcave Ajrore Bezmer. Aksidenti ka ndodhur gjatë një fluturimi stërvitor. Për arsye ende të panjohura, piloti ka humbur kontrollin e..

botuar më 22-09-28 6.41.MD