Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Shtatë Liqenet e Rillës – një nga rrugët më të njohura verore në Bullgari

Shtatë Liqenet e Rillës janë ndër atraksionet më të bukura natyrore në Bullgari. Ato janë përfshirë në listën e 100 objekteve turistike kombëtare dhe gëzojnë interes të madh nga mijëra turistë bullgarë dhe të huaj. Një pjesë e rrugës turistike evropiane E 4 kalon nëpër cirkusin e Shtatë Liqeneve të Rillës.

Më shumë rreth këtij fenomeni natyror mund të lexoni KËTU.

Foto : Krasimir Martinov

Më shumë nga rubrika

Varreza e Aleksandrovos - një monument unik i artit trak

Në dhjetor të vitit 2000, në tumën “Roshavata Çuka” afër fshatit Aleksandrovo, komuna e qytetit Haskovo, një ekip arkeologësh, të udhëhequr nga Dr. Georgi Kitov (1943-2008), hasën në një nga gjetjet historike më mbresëlënëse në trojet..

botuar më 23-03-22 3.25.MD

Momente nga jeta e Sofjes në një ekspozitë të veçantë fotografike

Në godinën e Bashkisë Metropolitane një përzgjedhje e veçantë me 160 vepra të Ivan Shishiev tregon këndvështrimin e tij për monumentet arkitekturore të Sofjes, momente të jetës në hapësirat e hapura të kryeqytetit, specifikat e mjedisit..

botuar më 23-03-13 4.33.MD

Gëzuar Gjyshen Marta!

Sot të gjithë bullgarët në Bullgari dhe në mbarë botën përshëndesin njëri-tjetrin me festën e pranverës dhe i dhurojnë njëri-tjetrit martenica (verore) me urime për shëndet dhe mbarësi. Gjysha Marta (Baba Marta) tashmë ka fansa në shumë..

botuar më 23-03-01 7.44.PD